
Fakty i mity o wypadkach i bezpieczeństwie na drogach
Gdzie i kiedy najczęściej dochodzi do wypadków? Jakie są przyczyny? Wśród kierowców pokutuje wiele mitów na temat bezpieczeństwa na drogach. Inne przekonania znajdują potwierdzenie a statystykach.
Oto popularne FAKTY i MITY na temat wypadków opracowane przez Biuro Ruchu Drogowego KGP. Statystyki pochodzą z ubiegłorocznych wakacji.

Nadmierna prędkość to główna przyczyna tragedii na drodze
FAKT
Najbardziej śmiercionośną przyczyną wypadków drogowych, pozostaje, niezmiennie od lat, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.
To właśnie z tej przyczyny, tylko podczas ubiegłorocznych wakacji, kierujący jadący zbyt szybko spowodowali prawie 1400 wypadków drogowych.
Zdarzenia te pochłonęły 34,3% wszystkich ofiar śmiertelnych, które zginęły z winy kierujących uczestników ruchu drogowego, podczas gdy w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu udział procentowy ofiar wyniósł 16%.
Należy zaznaczyć, że nadmierna prędkość jest groźna nie tylko dla kierujących i ich pasażerów ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach.

Najczęściej do wypadków dochodzi wczesnym rankiem i wieczorem?
MIT
Przekonanie społeczne o tym, że o wypadek najłatwiej po zmierzchu, kiedy jest gorsza widoczność bądź wczesnym rankiem, bo kierowca jest niewyspany nie znajduje potwierdzenia w statystyce.
Okazuje się, że najwięcej wypadków drogowych, do których doszło podczas ubiegłorocznych wakacji roku miało miejsce w godzinach 15 – 16.
Natomiast najwięcej ofiar śmiertelnych na drogach w trakcie ubiegłych wakacji pochłonęły zdarzenia, które wystąpiły w godzinach 16:00 – 17:00.
Należy zaznaczyć, że nieprawdziwe przeświadczenie o godzinach występowania wypadków zazwyczaj idzie w parze z obalonymi już mitami, że do największej liczby wypadków dochodzi najczęściej podczas złych warunków drogowych i na krętych drogach.

W wypadkach najwięcej osób ginie na drogach krajowych
FAKT
Mimo że drogi krajowe stanowią zaledwie ok. 5% całej sieci dróg publicznych w Polsce, to właśnie na tych drogach ginie najwięcej osób w wypadkach drogowych.
Nie inaczej było w okresie ubiegłorocznych wakacji, kiedy to na sieci dróg krajowych poniosły śmierć 204 osoby tj. 32 % wszystkich osób zabitych.
Drogi krajowe, do których zalicza się również autostrady i drogi ekspresowe, to główne ciągi komunikacyjne pozwalające podróżować pomiędzy większymi miastami oraz przejściami granicznymi. O częstym wyborze kluczowych szlaków komunikacyjnych świadczy również duże natężenie ruchu pojazdów, w tym zwłaszcza w okresie wzmożonego ruchu podczas wakacji.