
SZWECJA
Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w Szwecji obowiązuje trzeci (w pięciostopniowej skali) stopień zagrożenia terrorystycznego. Oznacza to, że zdaniem władz szwedzkich, poziom zagrożenia jest „podwyższony”. Jego stopień wiąże się ze zwiększoną obecnością służb porządkowych w miejscach użyteczności publicznej tj. dworce kolejowe czy lotniska, a także na imprezach masowych. Mimo to, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w centrach dużych miast, czy miejscach takich jak galerie handlowe, węzły komunikacyjne lub imprezy masowe. Wskazane jest także monitorowanie na bieżąco komunikatów służb porządkowych i stosowanie się do zaleceń przez nie wydawanych.

BIAŁORUŚ
Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że zagrożenie przestępczością jest porównywalne z sytuacją w Polsce. Nie zdarzają się w zasadzie napady na kierowców na drogach, dochodzi natomiast do kradzieży pojazdów i włamań do samochodów, szczególnie w mało uczęszczanych miejscach, oraz do drobnych kradzieży w hotelach. Należy uważać na zatrzymywanie samochodów przez funkcjonariuszy milicji drogowej (GAI) w miejscach o dużym natężeniu ruchu (skrzyżowania, ronda itp.).

FRANCJA
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca podróżującym do Francji zachowanie szczególnej ostrożności w związku z zagrożeniem terrorystycznym. Na całym terytorium Francji obowiązuje 2 poziom zagrożenia terrorystycznego. Oznacza to, że w ocenie władz francuskich, istnieje ryzyko zamachu. Na francuskich przejściach granicznych nadal obowiązują wzmożone środki bezpieczeństwa. Osoby udające się do Francji drogą lądową muszą liczyć się z kontrolami na drogach, możliwe są kolejki pojazdów oczekujących na wjazd i wyjazd z Francji. Utrzymuje się wzmocniona ochrona i kontrola miejsc publicznych (środki transportu, centra handlowe, muzea, miejsca zgromadzeń publicznych), władze porządkowe wzywają mieszkańców do zachowania szczególnej ostrożności i sygnalizowania funkcjonariuszom policji potencjalnych zagrożeń.

IZRAEL, JEROZOLIMA, STREFA GAZY I TERYTORIA PODLEGŁE PALESTYŃSKIEJ WŁADZY NARODOWEJ
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do:
- Strefy Gazy i obszarów bezpośrednio z nią graniczących (w tym do Aszkelonu, Jad Mordechaj, Netiwot, Sederot);
- obszarów przygranicznych z Libanem i Syrią (w tym na Wzgórza Golan, a okresowo także do Galilei).
MSZ odradza podróże, które nie są konieczne na terytoria Zachodniego Brzegu Jordanu, w szczególności do miast tzw. Strefy A, obejmującej największe miasta Zachodniego Brzegu, w tym Nablus, Ramallah, Hebron, Betlejem, Jenin, Tulkarem i Qalqilię.
W aglomeracjach miejskich Tel Awiwu i Hajfy oraz w Jerozolimie (zwłaszcza na Starym Mieście) zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności.
Izrael jest państwem zagrożonym terroryzmem. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach mogących być celem ataku (np. obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne, bazary).
W Jerozolimie (w szczególności na Starym Mieście i jego okolicach) oraz miastach na Zachodnim Brzegu Jordanu dochodzić może do niepokojów społecznych, w tym demonstracji, zamieszek, starć z siłami porządkowymi i aktów przemocy.
W związku z niestabilną sytuacją w Strefie Gazy, niedostępnością przejścia granicznego w Erez (z Izraelem) oraz okresowym zamknięciem przejścia w Rafah (z Egiptem), obywatele polscy przebywający w Strefie Gazy muszą liczyć się z brakiem możliwości powrotu do kraju do czasu ponownego otwarcia granic.