
BAHRAJN
Ministerstwo Spraw Zagranicznych z uwagi na napiętą od 2011 r. sytuację w kraju (demonstracje, zamieszki, sporadyczne zamachy bombowe) zaleca unikanie miejsc, gdzie odbywają się demonstracje. Należy zachować szczególną ostrożność w miejscach publicznych, w których sprzedawany jest alkohol. W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona.

RUMUNIA
Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że ogólnie nie występuje szczególne zagrożenie przestępczością, należy jednak zachować ostrożność w dużych miastach (okolice dworców kolejowych, placów targowych, w środkach komunikacji miejskiej), gdzie często dochodzi do kradzieży kieszonkowych dokonywanych także przez dzieci oraz na obwodnicach aglomeracji, zwłaszcza w okolicach przejazdów kolejowych. Może dochodzić do kradzieży towarów przewożonych transportem samochodowym. Istotnym utrudnieniem w przypadku kontaktu z policją są kłopoty ze znalezieniem tłumaczy języka polskiego, niezbędnych do przeprowadzenia czynności dochodzeniowych.

REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA
Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że Republika Zielonego Przylądka w ostatnich latach stała się mniej bezpieczna. Obszar Starego Miasta w Praii jest uznawany za jeden z najbardziej niebezpiecznych miejsc w stolicy ze względu na dużą przestępczość. Często zdarzają się kradzieże kieszonkowe, rzadziej napady z bronią w ręku. Wskazane jest poruszanie się w grupie, zwłaszcza po zmroku. Z powodu dużego ryzyka kradzieży zaleca się pozostawienie w depozycie hotelowym paszportu, ważnych dokumentów, biżuterii i większych sum pieniędzy. Warto rozważyć możliwość skorzystania z usług profesjonalnych przewodników. Należy unikać samotnego przebywania na dzikich plażach.

TUNEZJA
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże:
- na pogranicze tunezyjsko-algierskie; do Parku Narodowego Jebel Mgilla;
- do Parku Narodowego Jebel Chambi; na pustynię w południowej części kraju, z wyjątkiem miejscowości turystycznych: Tozeur, Nafta, Douz, Matmata oraz Tatawin wraz z okolicznymi ksarami (w promieniu 20 km); na pogranicze tunezyjsko-libijskie.
MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do gubernatorstw (wilajatów): Kafsa (Gafsa), Al Kasrajn (Kasserine) oraz Sidi Bu Zajd (Sidi Bouzid), gdzie z uwagi na pogarszającą się sytuację ekonomiczną często dochodzi do manifestacji, protestów społecznych i blokad dróg.
Na pozostałym terytorium Tunezji, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności m.in. ze względu na zagrożenie terrorystyczne.