
Groźnie na dolnośląskich rzekach. Stan alarmowy pod Wrocławiem [NAJNOWSZE INFORMACJE]
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega o coraz trudniejszej sytuacji na dolnośląskich rzekach. Dla całego Dolnego Śląska obowiązuje ostrzeżenie II stopnia (trzystopniowa skala) przed wzrostami poziomu wód w związku ze spływem wód roztopowych. IMGW mówi o możliwości przekroczenia stanów ostrzegawczych, niewykluczone wzrosty powyżej stanów alarmowych. Właśnie taką sytuację mamy teraz w dwóch miejscach w regionie. Stan alarmowy przekroczyła m.in. Ślęza pod Wrocławiem.
Czytaj więcej, sprawdź stan rzek i prognozy. Przejdź dalej przy pomocy strzałek lub gestów na smartfonie.

Dolny Śląsk: Ostrzeżenie II stopnia IMGW
IMGW tak opisuje zagrożenie: W związku ze spływem wód roztopowych, w zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody będą wzrastać przeważnie w strefie wody wysokiej z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Niewykluczone wzrosty powyżej stanów alarmowych, szczególnie w zlewniach:
* Ślęzy,
* Kaczawy,
* Baryczy.
Uwagi: W przypadku niekorzystnego rozwoju sytuacji możliwe wydanie ostrzeżenia z wyższym stopniem dla mniejszych zlewni.
Gdzie obecnie są przekroczone stany alarmowe i ostrzegawcze? Sprawdź na kolejnym slajdzie

Najgorsza sytuacja na Ślezie i Orlej - dopływie Baryczy
Zgodnie z przewidywaniami hydrologów, w sobotę najgorsza sytuacja - przekroczone stany alarmowe - była na dwóch rzekach. W kolejnych 10 miejscach przekroczone były stany ostrzegawcze. Przypomnijmy, że ostrzeżenie hydrologiczne obowiązuje do niedzielnego wieczora. Jaki był poziom rzek na Dolnym Śląsku w sobotnie popołudnie?
* Ślęza w miejscowości Ślęza pod Wrocławiem (gmina Kobierzyce) - 300 cm - stan alarmowy to właśnie 300 cm
* Orla w Korzeńsku (na granicy województwa) - 260 cm - stan alarmowy to właśnie 260 cm
10 punktów pomiarowych z przekroczonymi stanami ostrzegawczymi to:
* Oława w Oławie
* Widawa w Zbytowej
* Widawa w Krzyżanowicach pod Wrocławiem
* Ślęza w Borowie
* Ślęza w Białobrzeziu
* Kaczawa w Świerzawie
* Kaczawa w Duninie
* Nysa Szalona w Winnicy
* Czarna Woda w Rzeszotarach
* Czarna Woda w Bukownej
CZYTAJ WIĘCEJ NA KOLEJNEJ STRONIE

Kiedy największy wzrost poziomu wody i ewentualna fala kulminacyjna?
Warto pamiętać, że największy wpływ na nagłe zwiększenie ilości wody płynącej rzekami, będzie miało topnienie pokrywy śnieżnej w górach. Tam na razie utrzymują się temperatury w okolicach 0 stopni, a nawet nieco poniżej nocami. Jednak zdaniem synoptyków będą rosnąć i sięgną kilku stopni na plusie już po tym weekendzie. Hydrolodzy przewidują, że wówczas możemy się spodziewać największego wzrostu poziomu rzek.
Czy w związku z tym na Dolnym Śląsku zbiorniki retencyjne przygotowane na przyjęcie nadmiaru wody? - Zbiorniki retencyjne są przygotowane na przyjęcie ewentualnego nadmiaru wody z roztopów, który nas czeka - informuje Monika Mesjasz, kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich RZGW we Wrocławiu. - Od ubiegłego tygodnia monitorujemy sytuację. Zaczęliśmy opróżniać zbiorniki retencyjne. W ciągu kilku dni oczekujemy wzrostu poziomu wody w rzekach - dodaje Monika Mesjasz.
Dziś trudno z całą pewnością przewidzieć czy powstanie tzw. fala kulminacyjna na Odrze, gdy spłynie tam woda z jej górskich dopływów. Na razie sytuacja na Odrze jest stabilna. Poziom wody jest dosyć wysoki, ale daleko jeszcze do osiągnięcia stanu ostrzegawczego, a tym bardziej alarmowego.