
Łódź nie jest już trzecim miastem w kraju
- Miało to nastąpić w 2028 roku - przypomina prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. - Nie jestem zaskoczony, że doszło do tego wcześniej, w końcu spisy powszechne służą urealnieniu informacji o liczbie ludności, jaka jest uwzględniana w bieżącej statystyce. Ta zmiana ma także dobre strony, związane ze średnim dochodem na mieszkańca. We Wrocławiu przybyło bowiem ponad 40 tys. osób, co oznacza, że ten dochód się obniżył. W Łodzi natomiast ludności ubyło, więc średni dochód na mieszkańca jest wyższy.
Czytaj dalej

Łódź nie jest już trzecim miastem w kraju
Województwo łódzkie wyróżnia się na tle kraju pod dwoma względami. Mamy najmniejszy w kraju odsetek osób w wieku produkcyjnym oraz największy odsetek osób w wieku poprodukcyjnym, a także jesteśmy najbardziej sfeminizowanym regionem w Polsce.
- W porównaniu do spisu z 2011 roku o 1,4 p.p. spadł w Łódzkiem udział ludności w wieku przedprodukcyjnym, o 5,75 p.p. udział ludności w wielu produkcyjnym, natomiast o prawie 6 p.p. wzrósł udział ludności w wieku poprodukcyjnym - wylicza Katarzyna Szkopiecka, kierownik Łódzkiego Ośrodka Badań Regionalnych
Czytaj dalej

Łódź nie jest już trzecim miastem w kraju
W kraju na stu mężczyzn przypada 107 kobiet, natomiast w województwie łódzkim aż 110, przy czym w samej Łodzi już 119,5. W Pabianicach i Łęczycy jest niewiele lepiej - tzw. współczynnik feminizacji wynosi 116. Męża najłatwiej znaleźć w gminach Łanięta pod Kutnem a także w Ładzicach w powiecie radomszczańskim - w Łaniętach na 100 panów przypada 91 pań, a w Ładzicach 92. W powiecie skierniewickim panuje względna równowaga: na stu panów przypada zaledwie 100,7 pań.