
Zamek w Siewierzu
Wśród najbardziej interesujących zamków na Śląsku nie sposób pominąć ruin w Siewierzu. Zamek książęcy, pochodzący z przełomu XIV i XV wieku, wznosi się dumnie na wzniesieniu, które kiedyś stanowiło obszar rozlewisk Czarnej Przemszy. Mimo że obecnie pozostały po nim jedynie ruiny, to wciąż jest on jedną z największych atrakcji tego urokliwego miasteczka. Na dziedzińcu zamkowym organizowane są liczne wydarzenia, w tym popularne turnieje rycerskie, które przyciągają tłumy turystów i miłośników historii. Ruiny zamku w Siewierzu to nie tylko miejsce, gdzie można poczuć klimat dawnych czasów, ale także ciekawa przestrzeń, w której odbywają się różnorodne imprezy kulturalne i rekreacyjne.

Zamek w Toszku
W Toszku znajduje się kolejny fascynujący obiekt, którym jest zamek wzniesiony na wzgórzu już w XIV wieku, z polecenia książąt raciborsko-opolskich. Miejsce, na którym obecnie stoi zamek, dawniej zajmował gród. Od XVI wieku zamek przechodził kolejne zmiany właścicieli, aż trafił w ręce rodu Habzburgów. Pod ich panowaniem zamek nabrał cech renesansowej rezydencji. Kolejnymi właścicielami byli Redenrowie, którzy również przyczynili się do przekształcenia obiektu. Niestety, w XIX wieku zamek padł ofiarą pożaru, który zniszczył go niemal całkowicie. Choć jego pozostałości doczekały się częściowej rekonstrukcji, to wciąż stanowią one interesujący punkt wędrówki dla miłośników historii i architektury.

Zamek Chudów
Początki zamku w wiosce Chudów sięgają XV wieku, kiedy to powstała tam drewniana warownia, wzniesiona z inicjatywy rodziny Chudowskich. Kolejni właściciele tych ziem, ród Gierałtowskich, zdecydowali o budowie murowanego zamku. Dziś, po odrestaurowaniu, w odnowionej wieży mieści się muzeum. Na dziedzińcu zamkowym, zwłaszcza w sezonie letnim, odbywają się festyny i jarmarki, przyciągając liczne zainteresowane osoby.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
Ruiny zamków na Śląsku głównie znajdują się w obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jednym z najbardziej znanych obiektów w tym regionie jest zamek w Podzamczu, otoczony lasami i wapiennymi skałami, będący jednym z najbardziej znanych na szlaku Orlich Gniazd. Pierwotnie, jeszcze w XII wieku, istniała tam drewniana budowla, ale za panowania Kazimierza Wielkiego została ona zastąpiona warownią wzniesioną z kamienia.