
W KRUS składki opłacane są kwartalnie, a ich wymiar określony jest odgórnie. Przeczytaj, co zmieni się w emeryturach rolniczych: Emerytura rolnicza od 1 marca 2023 będzie rekordowo wysoka, jak na KRUS. Stawka po waloryzacji

Emerytura podstawowa od 1 marca 2023 roku wzrośnie o 345,02 zł.

Kto może być ubezpieczony w KRUS?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu rolników podlega:
- rolnik, zamieszkujący i prowadzący na terytorium RP, osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym w jego posiadaniu gospodarstwie rolnym o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych lub dział specjalny produkcji rolnej, w tym również w ramach grupy producentów rolnych,
- małżonek rolnika lub
- domownik stale pracujący w tym gospodarstwie, jeżeli rolnik ten, jego małżonek, domownik, nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty, albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

W KRUS ustawa przewiduje dwie formy objęcia ubezpieczeniem:
- obowiązkowe z mocy ustawy, gdy powierzchnia użytków rolnych przekracza 1 ha przeliczeniowy,
- dobrowolne, czyli na wniosek, gdy powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 1 ha przeliczeniowego (wynosi 1 ha przeliczeniowy lub poniżej 1 ha przeliczeniowego).