
Brak ustępu w mieszkaniu (definiowany jako brak urządzenia sanitarnego podłączonego do sieci kanalizacyjnej lub kanalizacji lokalnej) jest kolejnym miernikiem standardu cywilizacyjnego mieszkania. W 2021 nie spełniało tego standardu 1,2 mln mieszkań w Polsce. W 12 powiatach udział mieszkań bez ustępu przekraczał 20%. Mieszkania takie koncentrują się na Podlasiu, Lubelszczyźnie, wschodnim Mazowszu oraz w Świętokrzyskiem.
Na Pomorzu najwięcej takich mieszkań jest w pow. kartuskim - ponad 13 proc.
W ujęciu bezwzględnym najwięcej mieszkań bez ustępu jest w Warszawie (37 tys.).

Brak kranu z bieżącą wodą w mieszkaniu (czyli brak instalacji wodociągowej z sieci lub z własnego ujęcia wody) występował w 2021 w 774 tys. mieszkań. Najwięcej mieszkań bez wodociągu jest na Mazowszu (np. powiat pruszkowski, wołomiński), Lubelszczyźnie (np. powiat zamojski, chełmski), w świętokrzyskim oraz kilku powiatach pomorskich (m.in. kartuski, wejherowski), kujawskich i małopolskich (m.in. krakowski, nowosądecki).
W większości pomorskiego udział mieszkań bez wodociągu wynosi powyżej 5 proc. Zdecydowanie lepiej jest w Trójmieście i Słupsku.

Średnia powierzchnia na mieszkańca w Polsce w 2021 wynosiła 30 m kw. przy zróżnicowaniu regionalnym (Mapa 6) od 24,3 m kw. na osobę w powiecie kwidzyńskim i kilku sąsiadujących pomorskich powiatach do 42 m kw. w powiecie warszawskim zachodnim.
Przeciętnie w Polsce na mieszkańca przypada ponad 1,5 pokoju. Niższy wynik jest tylko w Rumunii. Dla porównania w USA członek gospodarstwa domowego ma do dyspozycji 3-4 pokoje.