
Zobacz, co powinno wzbudzić twoją czujność i jak postępować, gdy wiesz lub przypuszczasz, że ktoś w twoim otoczeniu może myśleć o odebraniu sobie życia.

Wypowiedzi dotyczące śmierci lub samobójstwa
To mit, że jeśli ktoś mówi o samobójstwie, to na pewno go nie popełni. Nie lekceważ, gdy ktoś mówi „chcę umrzeć” czy „wolałbym już nie żyć”. Osoby rozważające samobójstwo mogą mówić też o tym nie wprost, np. „niedługo to będzie bez znaczenia”. Zaalarmować powinny nas też pozytywne wypowiedzi o śmierci czy samobójstwie (np. „nie będzie już musiał dłużej się męczyć”).

Nagłe zmiany zachowania, nastroju
Jeżeli ktoś, kto do tej pory był towarzyski i otwarty, nagle staje się wycofany, może to być oznaką nie tylko planowanego samobójstwa, ale także (a nawet przede wszystkim) depresji. Nie oznacza to, że trzeba na siłę aktywizować taką osobę i oczekiwać, że będzie taka jak wcześniej. Należy jednak okazać zainteresowanie, zachęcać do rozmowy, wysłuchać.

Zamykanie różnych spraw
To częsty objaw tego, że ktoś planuje samobójstwo, czy wręcz podjął już decyzję o targnięciu się na własne życie. Oddawanie pożyczonych rzeczy, sprzedawanie lub rozdawanie swoich własności czy pisanie testamentu mają na celu ograniczenie kłopotów zostawianych bliskim. Zdarza się też, że osoby przed samobójstwem żegnają się z bliskimi lub nagle zrywają związki, bez wyraźnego powodu. Każda taka sytuacja powinna wzbudzić czujność.