
Boję się i stresuję przed spowiedzią. Co robić?
Warto zapoznać się z pięcioma warunkami dobrej spowiedzi i zrobić uczciwie rachunek sumienia. To zmniejszy nasze obawy. Szczególnie, jeśli długo nie klękaliśmy przy kratkach konfesjonału. Będziemy wówczas dobrze przygotowani do spowiedzi. Otwórzmy książeczkę do nabożeństwa lub poszukajmy w Internecie. Odmówmy modlitwę o dobrą spowiedź. Warto poprosić kogoś bliskiego, kto żyje wiarą, o modlitwę za dobrą spowiedź. To dodatkowe elementy, które pozwalają łatwiej się przygotować. I naprawdę uwierzmy, że Bóg jest miłością miłosierną. To podstawa sakramentu pokuty i pojednania.
Jak się dobrze wyspowiadać? Czytaj dalej na kolejnych slajdach.

Czu trzeba podać datę ostatniej spowiedzi?
W formule spowiedzi jest podanie na początku, kiedy ostatni raz się spowiadałem. Mówmy tak, jak jesteśmy w stanie sobie przypomnieć. Nie musi być to dokładna data. Chodzi o tygodnie, miesiące lub lata, w zależności kto jak długo nie był u spowiedzi. Np. miesiąc temu, 3 tygodnie temu, czy 5 lat temu. Ostatnio coraz częściej ludzie mówią: "Ostatni raz spowiadałem się przed pandemią".
"Zdarzało mi się, że ludzie się spowiadali się na przełomie XX i XXI wieku, a ostatni raz u spowiedzi byli w czasie… II wojny wojny światowej. Ostatnio penitent nie był 23 lata u spowiedzi" - mówi o. Jerzy.
Jak się dobrze wyspowiadać? Czytaj dalej na kolejnych slajdach.

Jeżeli zataiłeś jakiś grzech świadomie...
Spowiedź jest świętokradzka, czyli nieważna! Nie możesz przyjmować Komunii Świętej. I przy następnej spowiedzi koniecznie musisz wyznać grzech zatajenia. Zatajenie grzechu czyni spowiedź nieważną, tak jakby jej nie było.
Jak się dobrze wyspowiadać? Czytaj dalej na kolejnych slajdach.

Posegreguj grzechy w czasie
Jeżeli nie byłeś długie lata u spowiedzi, dobrze będzie posegregować grzechy w czasie. Szczególnie te ciężkie, te ważne. Coś mogło wydarzyć się dawno temu. Warto przedstawić tę sytuację. O resztę dopyta ksiądz w czasie spowiedzi.
Jak się dobrze wyspowiadać? Czytaj dalej na kolejnych slajdach.