
Podpisz umowę najmu okazjonalnego
Umowa najmu okazjonalnego sprawia, że właściciel mieszkania może łatwiej usunąć najemcę z lokalu niż przy zwykłej umowie. Lokator z psem lub kotem, który zgodzi się na najem okazjonalny, będzie zatem dla wynajmującego mniej problematyczny w razie kłopotów ze zwierzakiem. Trzeba jednak pamiętać, że ta umowa zawsze musi mieć formę aktu notarialnego, a więc wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Spisz protokół zdawczo-odbiorczy
Jeśli już uda się znaleźć mieszkanie przyjazne zwierzętom, warto zminimalizować ryzyko konfliktu o zniszczone meble, spisując protokół zdawczo-odbiorczy. Powinien on zawierać listę wszystkich elementów mieszkania i jego wyposażenia wraz z opisem stanu każdego elementu. Dzięki temu w razie wątpliwości będzie można łatwo wyjaśnić, czy np. podrapane nogi stołu już takie były, czy to efekt niszczycielskich zapędów pupila.

Nie ukrywaj, że masz zwierzaka
Niestety, zaskakująco często zdarza się, że najemca zataja fakt posiadania psa lub kota, żeby łatwiej wynająć mieszkanie. Trzymanie zwierzaka w lokalu w tajemnicy przed właścicielem jest nie tylko nieuczciwe, ale także nielegalne – jeśli wynajmujący się o tym dowie, może na tej podstawie wypowiedzieć umowę najmu.
Chcesz wiedzieć więcej? Przejdź do artykułu