
Pełnia Księżyca (kwadra korzenia) 5-12 czerwca
Również przez pierwsze dwa dni tej fazy zaleca się zrezygnować w prac ogrodniczych, w związku z zaćmieniem Księżyca 5 czerwca.
W kolejnych dniach możemy się zająć roślinami, szczególnie korzeniowymi. Można posadzić sadzonki kalarepy oraz posiać buraki ćwikłowe na jesienny zbiór (uwaga: wybieramy późne odmiany). Nie dajmy się jednak skusić na siew rzodkiewki – posiana w czerwcu wytworzy ona pędy kwiatowe, a nie bulwiaste korzenie.

Pełnia Księżyca (kwadra korzenia) 5-12 czerwca
W tym tygodniu warto też się zająć przygotowaniem sadzonek zielnych krzewów (np. ligustrów, budlei, hortensji), a także rozmnożyć przez podział byliny, które już przekwitły, np. prymulki, skalnice, zawciąg).

Pełnia Księżyca (kwadra korzenia) 5-12 czerwca
Jeśli chcemy wykopać cebulki wiosennych kwiatów cebulowych (warto to robić co kilka lat), to jest to odpowiedni czas. Ale nie spieszmy się z tym nadmiernie – trzeba poczekać, aż ich liście zaschną.
To nadal bardzo dobry czas na robienie przetworów.
Jeśli chcemy, żeby trawa po koszeniu nie odrastała zbyt szybko, to zetnijmy ją w tym lub następnym tygodniu.

III kwadra Księżyca (kwadra uprawy) 13-20 czerwca
Podczas tej fazy, kiedy Księżyca ubywa, rezygnujemy z siania i sadzenia roślin, a także robienia przetworów. Ale to nie znaczy, że nie będziemy mieli nic do roboty. To idealny czas na walkę ze szkodnikami roślin oraz chwastami (choć to oczywiście warto robić systematycznie). Możemy także usuwać nadmiar zawiązków owoców.