
To warto wiedzieć o kleszczach. Poruszaj się za pomocą STRZAŁEK lub GESTÓW w smartfonie.

Kleszcze – podobne do pająków i komarów
Kleszcze należą do pajęczaków z podgromady roztoczy. Tak jak pająki, mają osiem odnóży, a podobnie jak komary – żywią się krwią. Są też drugimi po komarach wektorami chorób zakaźnych u ludzi i pierwszymi u zwierząt hodowlanych i wolno żyjących.
“Kleszcz wcina się w skórę przy pomocy narządu gębowego przypominającego nożyczki, a dzięki ryjkowi tworzy otwór w ukrwionej tkance. Następnie zasysa wpływającą krew” - czytamy na stronie kleszcze.info.pl
Gdzie łatwo natknąć się na kleszcza? Poruszaj się za pomocą STRZAŁEK lub GESTÓW w smartfonie.

Kleszcze lubią krzewy i wysokie trawy
Kleszcze najczęściej spotkamy w trawach, chwastach i wysokich krzewach, dlatego uważać musicie w lasach, na łąkach, miejskich parkach czy na ogródkach działkowych.
Ważne! Kleszcz nie wspina się powyżej 1,5 metra. Woli cień, a najbardziej aktywny jest w godzinach porannych i wieczornych. Swoją aktywność sezonową zaczyna, gdy temperatury w ciągu doby przekroczą 5 – 7°C i jest wilgotno.
Jak pokazuje interaktywna mapa kleszczy, najwięcej tych groźnych pajęczaków jest na Podlasiu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce, ale tak naprawdę, na kleszcze natkniecie się na terenie całego kraju.
To warto wiedzieć o kleszczach. Poruszaj się za pomocą STRZAŁEK lub GESTÓW w smartfonie.

Uwaga na nimfy kleszcza!
Równie niebezpieczne jak dorosły kleszcz są jego larwy i nimfy. Tak samo jak on przenoszą liczne patogeny, w tym wirusy, bakterie i pierwotniaki.
Wystarczy, że pajęczak wkłuje się w nasze ciało. Bo kleszcz kłuje, nie żądli, ani nie gryzie. Ukłucia nie czujemy, ponieważ ślina kleszcza zawiera miejscowy środek znieczulający.
To warto wiedzieć o kleszczach. Poruszaj się za pomocą STRZAŁEK lub GESTÓW w smartfonie.