
W poznańskim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa brakuje coraz więcej krwi. Problem dotyczy w dużej mierze grup: 0 Rh +, 0 Rh -, A Rh +, A Rh - i B Rh -. Jednak krew potrzebna jest przez cały czas. Wiele osób zastanawia się nad tym, by zostać dawcą, jednak ma wiele wątpliwości. W tej galerii zebraliśmy najpopularniejsze fakty i mity dotyczące oddawania krwi.
Sprawdź, kto może, a kto nie może zostać dawcą krwi i dlaczego. Przejdź dalej --->

Czy mogę zostać krwiodawcą?
TAK - jeżeli ukończyłeś 18 r. życia, a nie przekroczyłeś 65 r. życia i jeżeli jesteś zdrowy, bo tylko wtedy oddana krew nie spowoduje uszczerbku na Twoim zdrowiu, a pomoże biorcy.

Krew, jej składniki i produkty krwiopodobne można uzyskać sztucznie?
NIE - Ponad połowa Polaków uważa, że krew można wyprodukować w laboratorium. Jest to jeden z najczęściej powielanych stereotypów na temat krwiodawstwa. W rzeczywistości jedynym źródłem krwi jest drugi człowiek.

Czy mogę zostać dawcą, jeśli mam tatuaże?
NIE - osoby, które mają tatuaże mogą oddawać krew. Mogą być jednak zdyskwalifikowane z krwiodawstwa czasowo - po wykonaniu tatuażu na okres 6 miesięcy albo na 4 miesiące w przypadku, gdy badania metodami biologii molekularnej w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, a także HIV dają wyniki ujemne.