18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

1/25
Jak zarabiać na kupowaniu...
fot. arc.

Jak zarabiać na kupowaniu

Przed Gwiazdką pogoń za prezentami to zajęcie wpędzające w przygnębienie i stres. Tym przyjemniej jest więc po zakończeniu tych bezkrwawych łowów usiąść wygodnie w fotelu i wziąć do ręki książkę o przygodach człowieka, który z zakupów uczynił świetnie prosperujący biznes. Tym człowiekiem jest Michael, Amerykanin, który uznał, że warto spróbować życia w Europie, a dokładniej w Barcelonie. Zderzenie amerykańskiego luzu i przedsiębiorczości z europejskimi konwenansami jest jedną z silnych stron tej książki. Ale nie najsilniejszą, gdyż tą jest bez dwóch zdań sam pomysł. Główny bohater szybko dostrzega, że w Europie jest pod dostatkiem towaru, który w USA jest wybitnie deficytowy, czyli słynnych torebek zwanych birkinkami firmy Hermes. Szybko jego zajęciem staną się więc podróże po całym Starym Kontynencie, podczas których wykupuje co bardziej atrakcyjne torebki (równych sobie nie mają te z krokodylej skóry) - na co już czekają spragnione tego towaru nobliwe Amerykanki. Co ważne, Tonello opisuje te przygody w sposób bardzo daleki od snobizmu, który z marką na H wydawał się nierozerwalnie związany. Klimat książki jest dokładnie odwrotny - wszystko odbywa się w niej lekko, niezobowiązująco i spontanicznie. I bardzo zabawnie - bo lekkie, skrzące się od dowcipów pióro Tonellego to kolejny plus jego książki. To dlatego "W pogoni za torebką" jest fantastycznym pomysłem na lekturę w świąteczne dni. Albo na prezent.

Michael Tonello "W pogoni za torebką", znak, Kraków 2013, cena 32,90 zł

2/25
Geralt romansuje i walczy...
fot. arc.

Geralt romansuje i walczy

Wiedźmin wrócił i od razu wpadł w kłopoty. Zarówno miłosne, jak i zawodowe.

Tym samym Andrzej Sapkowski zrobił nam niespodziankę: po 14 latach znów wstrzymujemy oddech, czekając, aż jego bohater poradzi sobie ze złem czyhającym na każdym niemal kroku.
Cykl o Geralcie jest prawdziwym fenomenem polskiej literatury. Trzymane w klimacie fantasy przypowieści o bohaterskim wiedźminie wciąż biją rekordy popularności wśród czytelników. Nie ma w nich etycznych eksperymentów i udziwnień - Geralt jest dobry i szlachetny, zdecydowanie karze wszelką nieprawość i zdradę, a przy okazji eliminuje ze świata nadmierną ilość wszelakich potworów i strzyg. Poza tym, wikłając się w coraz to nowe miłosne kłopoty, wzbudza naszą sympatię. Bo czyż nie może budzić sympatii facet, którego powabne, acz przewrotne niewiasty kiwają na wszystkie sposoby, a on nadal pozostaje kryształowo im oddany?
Wiedźmin powinien być (a po trosze już jest) naszym żelaznym towarem eksportowym na polu literatury. W niczym nie ustępuje bowiem zachodnim herosom, przeróżnym Conanom i Aragornom. Gdyby tak trafił do Hollywood, byłaby to tylko logiczna konsekwencja jego klasy. Kto wie, może kiedyś trafi?

Andrzej Sapkowski, "Wiedźmin. Sezon burz", Supernowa, Warszawa 2013, 42,90 zł

3/25
Bóg, prorocy, człowiek, czyli Mahfuz po polsku...
fot. arc.

Bóg, prorocy, człowiek, czyli Mahfuz po polsku

Ta powieść po raz pierwszy ukazuje się po polsku - w 25. rocznicę przyznania Nadżibowi Mahfuzowi, egipskiemu pisarzowi, literackiego Nobla. Drukowana w 1959 r. w odcinkach na łamach dziennika "Al-Ahram" wywołała oburzenie w środowiskach religijnych tak silne, że nie było zgody na wydanie powieści w formie książkowej. Krytycy uważają, że nie byłoby "Szatańskich wersetów" Rushdiego bez Mahfuza "Dzieci naszej dzielnicy", ale może to łatwe skojarzenie - Rushdi został obłożony fatwą, a na Mahfuza w 1994 r. dokonano zamachu. Pisarz miał wtedy 82 lata. Zamach przeżył.

Tworzy wielką przypowieść o tym, dlaczego w świecie ludzi niemożliwa jest wolność, ład i szczęście, ale dla swoich bohaterów ma wiele wyrozumiałości i miłości.

Nadżib Mahfuz "Dzieci naszej dzielnicy", Smak Słowa, Sopot 2013, cena 49,90 zł

4/25
Białoszewski opisuje otaczający go świat...
fot. arc.

Białoszewski opisuje otaczający go świat

Zbożnego dzieła - wznowienia wszystkich dzieł Mirona Białoszewskiego - podjął się Państwowy Instytut Wydawniczy. Na pierwszy ogień poszły "Donosy rzeczywistości" uzupełnione odnalezionymi w Holandii archiwaliami. Ale nowe wydanie tomu rożni się od poprzednich także innymi szczegółami: przywróceniem fragmentów skreślonych przez cenzurę i poprawieniem zniekształceń oraz poprawek redaktorskich. Do tekstu wróciły "nieprawomyślne" nazwiska, realia obyczajowe i odniesienia Białoszewskiego do niewygodnej w PRL historii.
Pierwsze wydanie "Donosów..." ukazało się w 1973 r. Był to drugi tom utworów prozatorskich poety, po głośnym "Pamiętniku z Powstania Warszawskiego" z 1970 r.

Miron Białoszewski. "Donosy rzeczywistości", PIW, Warszawa 2013, 40 zł

Pozostało jeszcze 21 zdjęć.

Polecamy

Raków przegrał w Lubinie. Mistrz Polski nie obroni tytułu. Efektowne gole zdecydowały

Raków przegrał w Lubinie. Mistrz Polski nie obroni tytułu. Efektowne gole zdecydowały

Pożar budynku wielorodzinnego w Wielkopolsce. Ewakuowano 35 osób!

Pożar budynku wielorodzinnego w Wielkopolsce. Ewakuowano 35 osób!

Ruch pokonał Lecha! "Tłuste koty" z Poznania wypisują się z walki o Majstra

Ruch pokonał Lecha! "Tłuste koty" z Poznania wypisują się z walki o Majstra

Zobacz również

Raków przegrał w Lubinie. Mistrz Polski nie obroni tytułu. Efektowne gole zdecydowały

Raków przegrał w Lubinie. Mistrz Polski nie obroni tytułu. Efektowne gole zdecydowały

Pożar budynku wielorodzinnego w Wielkopolsce. Ewakuowano 35 osób!

Pożar budynku wielorodzinnego w Wielkopolsce. Ewakuowano 35 osób!