
Hiszpania
W Hiszpanii został wprowadzony stan alarmowy. Najważniejsze postanowienia, zgodnie z danymi MSZ to:
1. Zakaz poruszania się poza miejscem zamieszkania z wyjątkiem osób, które:
- dokonują zakupów artykułów pierwszej potrzeby, w tym lekarstw,
- udają się do pracy, zakładów opieki zdrowotnej lub instytucji finansowych,
- opiekują się osobami starszymi, niepełnosprawnymi lub dziećmi;
wracają do miejsca stałego zamieszkania;
mają powody wyższej konieczności.
W Hiszpanii nałożono obowiązek na pracodawców by ci, jeśli istnieje taka możliwość, zarządzili w firmie pracę zdalną.
Ponadto zawieszona jest działalność edukacyjna w całym kraju, zamknięto wszystkie sklepy (z wyjątkiem spożywczych i aptek) oraz bary, restauracje, kina, teatry, muzea, sale koncertowe, obiekty sportowe, place zabaw. Transport publiczny został ograniczony o 40-60%.
Nie zamknięto miejsc kultu, ale wprowadzono na nie ograniczenia. Między wiernymi musi być odstęp przynajmniej 1 metra.

Stany Zjednoczone
W Stanach Zjednoczonych zanotowano najwięcej przypadków koronawirusa na całym świecie. W połowie marcia prezydent Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy w związku z pandemią koronawirusa. Dzięki temu możliwe było włączenie funduszy federalnych do walki z COVID-19.
Na stronach internetowych Departamentów Zdrowia poszczególnych stanów umieszczane są na bieżąco informacje dotyczące koronawirusa, zagrożeń oraz profilaktyki. Dostępne są również infolinie dla mieszkańców poświęcone koronawirusowi.

Japonia
W Japonii ogłoszono jedynie stan zagrożenia epidemicznego. Odwołane zostały obchody rocznicy trzęsienia ziemi i katastrofy w elektrowni jądrowej w Fukushimie. Oprócz tego zamknięto budynki użyteczności publicznej: muzea, galerie, szkoły i parki. Odwołano lub przesunięto nadchodzące imprezy sportowe.
Władze Japonii zaapelowały do mieszkańców, aby w miarę możliwości pracowali zdalnie i nie wychodzili z domów.
Na lotniskach w Japonii wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa i kontrole. Osoby z objawami choroby (np. gorączką) mogą zostać skierowane na przymusowe badania i/lub zostać poddane kwarantannie. W takich przypadkach należy poddać się badaniom i postępować zgodnie z zaleceniami władz miejscowych.

Francja
We Francji zachorowało ponad 60 tys. osób. Początkowo francuskie władze nie przejmowały się nadmiernie koronawirusem. W połowie marca prezydent Francji zmienił jednak front. Ogłosił światu, że „Jesteśmy na wojnie”. Wprowadzenie stanu wyjątkowego ogłosił minister spraw wewnętrznych, Christophe Castanier. W kraju wprowadzono szereg restrykcji w tym:
- nakaz pozostania w domu – wychodzenie jest dozwolone tylko w ściśle określonych przypadkach (do lekarza, do pracy, do zażycia aktywności fizycznej jeśli ćwiczący z nikim się nie spotka);
- złapani na przemieszczeniu się obywatele będą musieli wyjaśnić, z jakiego powodu znaleźli się poza domem;
- zamknięcie granic kraju.
Osobom uczącym się lub pracującym, o ile istnieje taka możliwość, zaleca się korzystanie w bieżącym okresie z telepracy, zdalnego uczestniczenia w zajęciach oraz unikania bliskiego kontaktu z innymi.
Dla wszystkich, którzy przebywali na obszarach występowania wirusa, mieli bliski kontakt z takimi osobami, albo potrzebują innych informacji na temat koronawirusa, uruchomiono całodobowy bezpłatny numer telefonu 0 800 130 000.