
Marcowe wycieczki niedaleko Wrocławia. Niezwykłe i piękne miejsca. Nasze propozycje wypraw
Propozycje marcowych wycieczek niedaleko Wrocławia to wspaniałe opcje na wypady z bliskimi lub przyjaciółmi praktycznie w każdy weekend. Kliknij w zdjęcie i zobacz gdzie naprawdę warto się wybrać!
Nasze propozycje znajdziecie na kolejnych slajdach wraz z opisami. Przejdziesz do nich za pomocą strzałek, gestów lub kursora

Ząbkowice Śląskie czyli Frankenstein
Frankenstein - tak brzmiała przedwojenna nazwa miasteczka - obecnie Ząbkowic Śląskich. Głośno było o nim na początku XVII w. ze względu na mroczną historię grabarzy, których posądzono o bezczeszczenie zwłok. Prawdopodobnie zdarzenia te sto lat później zainspirowały Mary Shelley. Pisarka od nazwy miasta zaczerpnęła tytuł swojego słynnego debiutu: „Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz”. Pamiątką tej legendy jest upiorne Laboratorium Frankensteina w Ząbkowicach Śląskich.
Każdy wie, że Krzywą Wieża stoi w Pizie, ale nie wiele osób wie o krzywej wieży w Ząbkowicach. Ma 34 m wysokości i jest odchylona od pionu o 2 m. Niedaleko niej znajdziecie ratusz, mury obronne, czy ruiny XIV-wiecznego zamku.

Brzeg
Blisko godzinną podróż z Wrocławia do Brzegu warto odbyć choćby po to, by zobaczyć Zamek Piastów Śląskich. Wyróżnia się pięknym dziedzińcem z krużgankami. Powstał w XIII wieku, a z 1300 roku zachował się nawet fundament Wieży Lwów. W XIV w. zamek stał się siedzibą książąt brzeskich, a dwa wieki później Hohenzollernów. Ci nakazali przebudować go na wzór zamku królewskiego w Krakowie. Zamek w Brzegu nazywany jest małym lub śląskim Wawelem.

Lubiąż
Do położonego niewiele ponad 50 km od Wrocławia Lubiąża warto się wybrać by zobaczyć zespół klasztorny cystersów i pospacerować nad Odrą. Powstały w XII wieku klasztor jest drugim co do wielkości obiektem sakralnym na świecie. W latach 80. ubiegłego wieku, klasztor stał się miejscem poszukiwań skarbów. Służby specjalne PRL trzykrotnie próbowały znaleźć tu słynne złoto Wrocławia, czyli depozyty sejfów Festung Breslau. W skład zespołu klasztornego wchodzą: bazylika Wniebowstąpienia NMP, klasztor, pałac opatów, pomocniczy kościół św. Jakuba oraz zabudowania gospodarcze.