9 z 16
Moszna położona jest na szlaku komunikacyjnym łączącym...
fot. Tomasz Wroblewski / nowa trybuna opolska

Zamek w Mosznej

Moszna położona jest na szlaku komunikacyjnym łączącym Prudnik z Krapkowicami. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od nazwiska Moschin, rodziny przybyłej do parafii Łącznik w XIV wieku. Jak głosi legenda, Moszna w średniowieczu należała do Zakonu Templariuszy. W roku 1679 właścicielami Mosznej była rodzina von Skall. W 1723 roku po śmierci właścicielki Ursuli Marii von Skall, Moszna przeszła w ręce jej kuzyna nadmarszałka dworu Fryderyka Wielkiego – Georga Wilhelma von Reisewitz.
Z tego okresu pochodzi pałac – środkowa część dzisiejszego zamku, który był potem wielokrotnie przebudowywany do początków XX wieku.

Zamek, zgodnie z fantazją kolejnego właściciela Franza-Huberta Wincklera, ma 365 pomieszczeń i 99 wież z których słynie. Baśniowa architektura zamku przyciąga rzesze turystów.

10 z 16
Zamek w Wojnowicach znajduje się 25 km od Wrocławia....
fot. Sławomir Milejski/Wikipedia

Zamek na wodzie w Wojnowicach

Zamek w Wojnowicach znajduje się 25 km od Wrocławia. Wybudowano go na wodzie, a okolica jest doskonałym miejscem na spacery lub rowerowe wycieczki, tym bardziej że przechodzą tam dwa szlaki turystyczne. W zamku znajduje się niewielki hotel z restauracją i kawiarnią. Spacer w takich okolicznościach przyrody to czysta przyjemność.

11 z 16
Kamieniec Ząbkowicki słynie z niezwykle efektownego,...
fot. Klaudia Korfanty / Polska Press

Kamieniec Ząbkowicki

Kamieniec Ząbkowicki słynie z niezwykle efektownego, XIX-wiecznego pałacu Marianny Orańskiej, wchodzącego w skład kompleksu pałacowo-parkowego. Cztery czerwone wieże pałacu górują nad okolicą. To bardzo malownicza budowla położona przy ulicy Zamkowej, otoczona dużym parkiem, doskonałym na długie spacery także zimą. Przy parkingu pod pałacem znajduje się tzw. Czerwony Kościółek Trójcy Świętej. W Kamieńcu Ząbkowickim warto też zajrzeć na plac Kościelny, można tu zobaczyć wspaniałą, potężną świątynię pocysterską, stojącą w towarzystwie dawnych zabudowań klasztornych, w których powstało Archiwum Państwowe oraz Izba Pamiątkowa. Wiedzie tędy Szlak Cysterski.

12 z 16
W Świdnicy po obejrzeniu barokowego rynku warto poszukać...
fot. Dariusz Gdesz / Polska Press

Świdnica

W Świdnicy po obejrzeniu barokowego rynku warto poszukać śladów Czerwonego Barona – asa myśliwskiego I Wojny Światowej. Manfred von Richthofen w powietrzu odniósł 80 zwycięstw, a jego znakiem rozpoznawczym był przemalowany na czerwono samolot. Replikę samolotu Fokker Dr1 nawiązująca do lotnika możemy znaleźć na trasie Czerwonego Barona w Parku gen. Sikorskiego. W mieście jest jeszcze kilka miejsc związanych z Czerwonym Baronem między innymi willa Richtofenów znajdujące się przy ulicy Sikorskiego 19.

Świdnica kojarzy się także z Kościołem Pokoju zbudowanym bez użycia ani jednego gwoździa. Wykonany został w XVII wieku jedynie z drewna, gliny, słomy oraz piasku. Miała istnieć około 40 lat, a przetrwała ponad 300.

Pozostały jeszcze 3 zdjęcia.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Poznaliśmy Menedżerów Roku 2024 Województwa Śląskiego. Oni budują przyszłość regionu

TYLKO U NAS
Poznaliśmy Menedżerów Roku 2024 Województwa Śląskiego. Oni budują przyszłość regionu

Polscy projektanci znowu zachwycili pomysłami. O tym hotelu mówią wszyscy

Polscy projektanci znowu zachwycili pomysłami. O tym hotelu mówią wszyscy

Szarpanina w Chojnicach podczas wiecu wyborczego Karola Nawrockiego

Szarpanina w Chojnicach podczas wiecu wyborczego Karola Nawrockiego

Zobacz również

Iga Świątek w trudnym momencie kariery. Na horyzoncie znaczny spadek w rankingu

O TYM SIĘ MÓWI
Iga Świątek w trudnym momencie kariery. Na horyzoncie znaczny spadek w rankingu

Nowe centrum logistyczne zapewni 600 miejsc pracy

Nowe centrum logistyczne zapewni 600 miejsc pracy