
Matura z biologii na poziomie rozszerzonej już za nami. Zobacz arkusz i odpowiedzi do zadań, które pojawiły się na egzaminie 16 czerwca 2020 r.
Odpowiedź do zadania 22.
22.1
T, T, N
22.2
Krzyżowanie się żbików z kotami domowymi powoduje zmniejszenie puli genowej żbika europejskiego, ponieważ powstałe płodne mieszańce, posiadają geny zarówno żbika jak i kota domowego, przez co populacja żbika posiadającego pulę genową charakterystyczną dla tego gatunku maleje. Natomiast wraz z malejącą populacją żbików, rośnie populacja kotożbików co w efekcie może prowadzić do całkowitego wymieszania się żbików z kotami domowymi i zanik gatunku żbika.
22.3
1. Sieci drogowe powodują niszczenie terytoriów żbika i trudności w zdobywaniu pokarmu z powodu niszczenia polan leśnych i zakrzaczeń śródpolnych w których żbiki polują. Spowoduje to nasilenie się konkurencja wewnątrzgatunkowa, która może prowadzić do redukcji liczebności populacji.
2. Rozbudowane sieci drogowe ograniczają dostęp terytorium samców do terytorium samic, przez co żbiki będą miały ograniczony dostęp partnerów do rozrodu, a tym samym zmniejszy się różnorodność genetyczna ponieważ żbiki będą się krzyżować w mniejszych populacjach co może prowadzić do powstania dwóch odrębnych gatunków.
Zobacz arkusz i zadania ----->