Inspiracja Holandią jest widoczna zarówno w architekturze, jak i układzie ulic Gaoqiao New Town. Choć wciąż mieszka tu stosunkowo niewiele osób, miasteczko przyciąga wielu turystów. Poza Gaoqiao New Town wokół Szanghaju wyrosły także ośrodki miejskie naśladujące architekturę m.in. niemiecką, włoską, hiszpańską, angielską i skandynawską. Nie wszystkie z tych miasteczek zostały jednak ukończone.

Stonehenge ze styropianu w USA
Znajdujące się w Wielkiej Brytanii Stonehenge – tajemniczy starożytny krąg z olbrzymich kamieni – od dawna rozpala ludzką wyobraźnię. Słynny zabytek doczekał się w 2004 r. nietypowej kopii w Stanach Zjednoczonych. Została ona w całości wykonana z pomalowanego na szaro styropianu. Replikę wykonano w skali 1:1, bardzo dbając o to, żeby ustawić „kamienie” w identycznych pozach jak w przypadku oryginału. Nazwany „Foamhenge” obiekt można dziś podziwiać na przedmieściach Waszyngtonu.
Warto dodać, że nietypowych replik Stonehenge można znaleźć na świecie znacznie więcej. Jedną z bardziej widowiskowych jest tzw. Carhenge, wykonana w całości z wraków samochodów. Obiekt powstał w 1987 r. i do dziś jest chętnie odwiedzany przez turystów – ponad 4000 osób przybyły tu np. w 2017 r., żeby ze środka Carhenge podziwiać całkowite zaćmienie słońca.

Window of the World, czyli cały świat w jednym punkcie Chin
Nazwany „Oknem na świat” park rozrywki w chińskim Shenzen to wyjątkowe miejsce, w którym odwiedzający mogą zobaczyć miniaturowe wersje słynnych miejsc z całego świata. Na przestrzeni 48 hektarów zgromadzono tu około 130 modeli rozmaitych atrakcji turystycznych, w tym m.in. nowojorskich wieżowców, figury Chrystusa z Rio de Janeiro, posągów z Wyspy Wielkanocnej, wodospadu Niagara, budynku opery w Sydney, rzymskiego Koloseum oraz moskiewskiego Kremla.
Licencja