
Młodzież z obszarów wiejskich ma utrudniony dostęp do miejsc na studiach? Problem przeanalizowali badacze z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Badacze zauważyli, że młodzież z obszarów wiejskich najczęściej wybiera kierunki związane z ogrodnictwem lub nauki leśne. Oferta uczelni związana z szeroko pojętym rolnictwem i obszarami wiejskimi jest spora. To m.in. studia rolnicze, ekologiczne rolnictwo, weterynaria, hodowla i ochrona zwierząt, architektura krajobrazu, inżynieria środowiska, ogrodnictwo, leśnictwo.

Z badań wynika, że młodzież wiejska jest w wyraźnej mniejszości na kierunkach anglojęzycznych (poniżej 10 proc.), związanych ze sztuką (poniżej 10 proc.), na psychologii, kognitywistyce czy kierunkach o komunikacji społecznej i mediach (poniżej 20 proc.).

„Charakterystyki społeczno-ekonomiczne rodzin wiejskich (niższy poziom wykształcenia rodziców, niższy status ekonomiczny) wpływają na auto selekcję młodzieży wiejskiej. Te młode osoby wybierają szkoły maturalne łatwiej dostępne, o gorszych wynikach na egzaminie maturalnym, o niższym prestiżu. A to później przekłada się na wybory uczelni i kierunków studiów — o mniejszym prestiżu akademickim, postrzeganych jako łatwiejsze, mniej selekcyjne i dające większą szansę na ich ukończenie” - tłumaczy Dominik Antonowicz.