
Młodzi naukowcy, którzy zmieniają świat
Zobacz niezwykłe historie młodych ludzi>>
Nie bez przyczyny Rafała Birosa nazywa się „Łowcą komet”. Nastolatek ze Świdnicy w wieku 12 lat w ramach programu Sungrazer Project NASA odkrył obiekt, który po weryfikacji okazał się kometą. Nazwano ją SOHO-4094.
Trafił wówczas do Księgi Rekordów Guinessa jako najmłodszy odkrywca komet. Rafał Biros – obecnie 14-latek – dobrze wykorzystał ostatnie dwa lata. Na swoim koncie ma już obecnie nie jedną, ale jedenaście odkrytych komet.
Rafał Biros – „łowca komet”
Student z Politechniki Warszawskiej – Krystian Gostomski – wynalazł okulary, które mogą przyczynić się do dbania o poprawną postawę kręgosłupa. W specjalnym sprzęcie znalazły się czujniki odległości, diody i akcelerometr mierzący ruch. Dzięki tym elementom urządzenie wychwytuje ruch szyi i głowy, a następnie daje znać, gdy postawa jest niepoprawna. Krystian Gostomski dzięki nietypowemu wynalazkowi został nominowany do finału Gdynia Explory Week.
Krystian Gostomski i jego niezwykłe okulary
Ta historia zaczęła się niepozornie. Michał Cichowicz – obecnie doktorant na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie – zauważył w mediach społecznościowych wpis, dotyczący zbiórki pieniędzy na protezę dla swojego rówieśnika. Wraz ze swoimi znajomymi postanowił stworzyć taką protezę. I rzeczywiście to zrobił!
Z tym że jego model w przeciwieństwie do innych jest ruchomy, przy pomocy elektrod proteza odbiera sygnały z mięśni i porusza się podobnie do prawdziwej kończyny. Za całokształt swoich zadań, w tym także stworzenie protezy 25-letni wówczas Michał otrzymał „Studenckiego Nobla”.