
Podlaskie cerkwie. 17 najpiękniejszych prawosławnych świątyń
Cerkiew pod wezwaniem Świętego Ducha została zaprojektowana przez Jana Kabaca. Wznoszona od lat 80. XX wieku i wyświęcona w 1999 świątynia jest największą prawosławną cerkwią w Polsce. Jest to budowla jednonawowa i pięciokopułowa, z dwoma ołtarzami. Wygląd zewnętrzny obiektu nawiązuje do wezwania cerkwi. Wyposażenie jej wnętrza jest współczesne, wykonane jednak w oparciu o tradycyjne wzorce sztuki cerkiewnej. Freski w świątyni wykonał zespół ikonografów z Doniecka pod kierunkiem Wołodymyra Teliczki.

Kościół Świętej Trójcy w Pratulinie
Świątynia została zbudowana we wsi Stanin w XVIII wieku. Na mocy decyzji biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego, w latach 2009-2012 została przeniesiona przez Jarosława Stankiewicza z Białej Podlaskiej do Pratulina i gruntownie wyremontowana. Dawniej na miejscu kościoła znajdowała się cerkiew rozebrana przez władze carskie w 1886 roku. Obecnie w kościele mieści się ośrodek dokumentacji i muzeum Męczenników Podlaskich.

Cerkiew św. Nikity Męczennika w Kostomłotach
Cerkiew pw. św. Nikity w Kostomłotach to drewniana greckokatolicka cerkiew neounicka, Sanktuarium Unitów Podlaskich. Została wzniesiona w 1631 jako unicka, w latach 1875–1927 prawosławna.

Skit w Odrynkach
Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich to jedyny w Polsce prawosławny skit, powstały w 2009. Wchodzi w skład diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Skit znajduje się na obrzeżach wsi Odrynki, w uroczysku Kudak.