
Poniżej tej temperatury lekcje nie powinny się odbywać
Lekcje zdalne w szkołach 2022/2023. Powrócą nie z powodu wirusa, a braku ogrzewania? Minimalna temperatura, w której mogą być prowadzone lekcje to 18 stopni Celsjusza. Co jednak zrobią szkoły, kiedy nie będzie ich stać na opał? Na zebraniach w niektórych szkołach i przedszkolach rodzie są informowaniu o wysokim prawdopodobieństwie nauki zdalnej z tego powodu. MEiN ostrzega, że jest to bezpodstawne i zapewnia, że szkoły będą ogrzane. Podkreśla się także, że ogrzanie placówek jest obowiązkiem samorządów.

Nauki zdalnej obawiają się m.in. pracujący rodzice
Wysokie koszty opału oraz brak surowców lub trudno dostępny węgiel czy drewno, są poważnym problemem dla gospodarstw domowych, ale także dla instytucji. Dzieci, których placówki zostaną zamknięte, szczególnie w przypadku przedszkolaków i młodszych klas, potrzebują opieki w ciągu dnia, kiedy ich rodzice pracują.

Jaki będzie ten rok szkolny? Minister Czarnek odpowiada
"Jaki to będzie rok dla nas wszystkich? Bo tego też nie wiemy, jak widzimy, co się dzieje, choćby dzisiaj. Jak, z godziny na godzinę, przeglądamy informacje, to - zaczynając od Rosji, od wojny na Ukrainie i od tego wszystkiego, co temu towarzyszy - to rzeczywiście jest to rok na pewno niełatwy" - zaznaczył. "Dlatego ta jedność wokół rozwoju nauki, szkolnictwa wyższego i też umożliwiania funkcjonowania szkołom wyższym w normalnych warunkach, pomimo wojny tuż za naszą granicą, jest niezwykle ważna" - dodał.
"Dobrze, że Unia Europejska poszła po rozum do głowy i jakieś porozumienie zawarła. Ale my gwarantujemy jedną rzecz, bez względu na to, co Unia Europejska zrobi, bo dawno już to powinna zrobić: to my zagwarantujemy koszt energii elektrycznej na takim poziomie, który będzie do zapłacenia przez uczelnie wyższe" - podsumował minister Czarnek.(PAP)