
Dzięki nauce nieustannie dowiadujemy się, jak wiele wspólnych cech mają ludzie oraz inne zwierzęta. Zabawowe świnie, komunikatywne kozy i wrażliwe krowy mogłyby z powodzeniem towarzyszyć nam w codziennym życiu, podobnie jak psy i koty. Oto niezwykłe fakty na temat zwierząt hodowlanych, które zmienią wasze postrzeganie świata. Sprawdź je przechodząc do kolejnych slajdów >>>

Świnie
Niestety świnie są zwierzętami, które mają jedną z najgorszych reputacji. Nazwa ich gatunku jest nawet używana w celu obrażenia rozmówcy. Całe szczęście, że rośnie nasza świadomość na temat niezwykłości tych zwierząt.
Świnie to stworzenia wyjątkowo czyste i schludne, a inteligencją przewyższają psy. Świnie uwielbiają się bawić - do tego stopnia, że nawet połowę życia spędzają na zabawie. Jak wykazały badania, są w stanie nauczyć się grać w gry wideo za pomocą joysticka.
Świnie to zwierzęta bardzo towarzyskie i emocjonalne. Znane są historie świń, które uratowały swoich przyjaciół: jedna uratowała chłopca od utonięcia, inna doprowadziła strażaków do cielaka uwięzionego w płonącej oborze.
Świnie są uznawane za zwierzęta zdolne do odczuwania empatii. Potrafią odczytać emocje i intencje innej świni lub człowieka z ruchu głowy i wyrazu oczu, a także zrozumieć, co oznacza wskazywanie na dany obiekt - a nawet same mogą wskazywać.
W warunkach naturalnych świnie żyją ok. 10 lat.
W warunkach hodowli przemysłowej tzw. tuczniki są wysyłane do uboju w wieku 6 miesięcy.

Kury
Od wieków kury uznawano za zwierzęta o "ptasim móżdżku". Okazuje się jednak, że w wielu aspektach dorównują nawet naczelnym.
Kury porozumiewają się między sobą za pomocą mowy ciała lub sygnałów wokalnych, których wyróżniono ok. 30. Dzięki nim wyrażają emocje, wychowują młode, informują o znalezionym pożywieniu czy zbliżającym się niebezpieczeństwie.
Kury potrafią podejmować przemyślane decyzje. Widać to wyraźnie przy wyborze partnera, z którym kury związują się na długi czas. Zanim samica wskaże zwycięskiego adoratora, poświęca sporo czasu na analizę wszystkich kandydatów.
Kurze społeczności mają swoją strukturę i rytuały. O tym, jak wysoko w stadzie znajduje się dany osobnik, przypomina tzw. porządek dziobania. Mimo życia w stadzie kury mają świadomość własnej odrębności. Potrafią rozpoznać status społeczny każdej kury w grupie.
Pisklęta potrafią porozumiewać się ze swoją mamą, zanim jeszcze się wyklują. Wydając z siebie różne dźwięki, dają znać kurze czy jest im wystarczająco ciepło lub czy czegoś potrzebują.
Kura w warunkach naturalnych żyje nawet 10 lat.
W warunkach hodowli przemysłowej brojlery giną w wieku około 6 tygodni, a nioski – 1,5 roku.

Krowy
Krowy to fascynujące, wrażliwe i uspołecznione zwierzęta. Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge stwierdzili, że krowy są zwierzętami bardzo przyjacielskimi, potrafią podejmować decyzje, kierując się współczuciem i empatią oraz uczą się od siebie nawzajem.
Krowy budują silne więzi wodzinne i towarzyskie. Swoimi dziećmi opiekują się do 3. roku życia. W wychowaniu chętnie pomagają krowie babcie. Krowie mamy z łatwością zaadoptują osierocone cielę.
Jedną z ulubionych form spędzania przez krowy czasu jest zabawa. Zwierzęta uwielbiają hasać, wiedzą także, jak bawić się piłką.
Krowy posiadają świetną pamięć przestrzenną i zdolność do zapamiętywania ludzkich twarzy. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Saskatchewan dowodzą, że potrafią one pamiętać fizjonomię człowieka nawet do pół roku!
Poza tym krowy uwielbiają wygrzewać się na słońcu i być głaskane.
W warunkach naturalnych żyją do 25 lat.
W hodowli przemysłowej krowy mleczne żyją ok. 5 lat, te przeznaczone na mięso zaś są zabijane między pierwszym a drugim rokiem życia.