1/4
PRZEDSZKOLE...
fot. 123rf

PRZEDSZKOLE
Od września rodzic ma prawo (ale nie obowiązek) posłać do przedszkola dziecko 3-letnie. Ten obowiązek pojawia się dla 6-latka.

Co musi umieć przedszkolak?


- zgłaszać potrzeby fizjologiczne, ubierać się i rozbierać, w tym np. zapinać guziki, wiązać sznurowadła;
- jeść z użyciem sztućców, nakrywać do stołu i sprzątać po posiłku;
- sprzątać, pakować - także małe przedmioty;
- posługiwać się swoim imieniem, nazwiskiem oraz znać swój adres;
- używać chwytu pisarskiego podczas rysowania i pierwszych prób pisania;
- rozpoznawać litery, którymi jest zainteresowane, odczytywać krótkie wyrazy;
- rozpoznawać cyfry od 0 do 10;
- wymieniać nazwę swojego kraju i jego stolicy, rozpoznawać symbole narodowe (godło, flaga, hymn), nazywać wybrane symbole związane z regionami Polski ukryte w podaniach, przysłowiach, legendach, bajkach, np. o smoku wawelskim, orientować się, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej;
- rozwijać samodzielność, kształtować nawyki dbania o zdrowie, sprawność ruchową i bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo w ruchu drogowym;
- majsterkować, planować, malować, konstruować;

Nauczyciel może - zgodnie z potrzebami - organizować zajęcia, które umożliwią dziecku poznawanie kultury i języka mniejszości narodowej lub etnicznej lub języka regionalnego - kaszubskiego.

Rekrutacja do przedszkoli na rok 2017/2018 w Gdańsku [TERMINY, SIATKA PRZEDSZKOLI]


Od początku nowe podstawy krytykuje Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Wskazuje m. in., że dziecko powinno nie tylko posługiwać się swoim nazwiskiem i znać swój adres, ale również wiedzieć, komu można podawać takie informacje. Związek zwracał też uwagę na brak treści dotyczących ochrony środowiska naturalnego.

Dr Urszula Sajewicz-Radtke, psycholog rozwojowy: Dobre jest to, że dopuszczono możliwość uczenia liter, ale nie ma takiej konieczności. Nauczyciel sam ocenia, czy grupa jest na to gotowa. A to oznacza, że obowiązek nauki liter, czytania i pisania pojawia się dopiero w klasach 1-3. Dotąd często nauczyciele klas 1-3 oczekiwali, że dzieci przyjdą do szkoły z tą umiejętnością.

Rekrutacja do przedszkoli na rok 2017/2018 w Gdyni [TERMINY, SIATKA PRZEDSZKOLI]

2/4
KLASY 1-3...
fot. 123rf

KLASY 1-3
To rodzic decyduje, czy posłać do pierwszej klasy dziecko 6- czy 7-letnie. W klasach 1-3 edukacja realizowana jest w formie kształcenia zintegrowanego - z jednym nauczycielem.

Czego dziecko powinno się nauczyć w klasach 1-3?

- poprawnego posługiwania się j. polskim w mowie i piśmie;
- czytania;
- rozumienia i używania prostych komunikatów w języku obcym;
- rozumienia podstawowych pojęć i działań matematycznych, samodzielnego korzystania z nich w różnych sytuacjach życiowych;
- obserwacji zjawisk przyrodniczych, społecznych i gospodarczych, wykonywania eksperymentów;
- rozumienia legend, faktów historycznych, tradycji, kultury;
- wprowadza się naukę programowania i gry w szachy;
- tworzy przy użyciu prostej aplikacji komputerowej np. plakaty, ulotki;
- wymienia wartości odżywcze produktów żywnościowych;
- określa położenie i warunki naturalne swojej miejscowości oraz okolicy, opisuje charakterystyczne formy terenu, składniki przyrody, charakterystyczne miejsca, np. miejsca pamięci narodowej, najważniejsze zakłady pracy;
- przedstawia charakterystyczne dla Polski dyscypliny sportowe, gospodarcze;

Jakie lektury pojawią się na zajęciach? Na przykład:
- H. Ch. Andersen „Baśnie” (wybór);
- J. Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”;
- J. Brzechwa „Brzechwa dzieciom”;
- Cz. Centkiewicz „Zaczarowana zagroda”;
- M. Jaworczakowa „Oto jest Kasia”;
- G. Kasdepke „Detektyw Pozytywka”;
- M. Krüger „Karolcia”;
- A. Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”;
- H. Lofting ,,Doktor Dolittle i jego zwierzęta”;
- R. Pisarski „O psie, który jeździł koleją”

Fundacja Przestrzeń dla Edukacji: „Pomiędzy podstawami, wychowania przedszkolnego i dla klas I-III, nie pojawia się ciągłość”.

Towarzystwo Nauczycieli i Bibliotekarzy Szkół Polski uznało, że kanon lektur zawiera pozycje, które przez przestarzałe słownictwo i niezrozumiałe realia przedstawionego świata, zniechęcają do czytania.

3/4
KLASY 4-8...
fot. 123rf

KLASY 4-8
Na tym etapie zacznie się nauczanie przedmiotowe. Istnieje możliwość, by jeszcze w czwartej klasie z uczniami pozostał ten sam wychowawca, który prowadził ich w klasach 1-3.

- W klasie czwartej na historii uczeń pozna „postaci i wydarzenia” o doniosłym znaczeniu dla kształtowania polskiej tożsamości kulturowej”, zaczynając od Mieszka i Dobrawy, przez Jana Zamoyskiego, Eugeniusza Kwiatkowskiego, Jana Pawła II, a kończąc na bohaterach Solidarności. Od klasy piątej zaczyna się tradycyjne nauczanie historii.
- Od piątej klasy znika przyroda (wtedy pojawia się geografia i biologia; w klasie siódmej dochodzi fizyka i chemia).
- Od siódmej klasy zaczyna się nauka drugiego j. obcego.

Jakie lektury? M. in.:
- J. Christa „Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)”;
- R. Kosik, Felix „Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”;
- A. Mickiewicz „Powrót taty”, „Pani Twardowska”, „Pan Tadeusz” (w tym: opisy, zwyczaje i obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego);
- F. Molnar „Chłopcy z Placu Broni”;
- B. Prus „Katarynka”;
- J. Słowacki „W pamiętniku Zofii Bobrówny”;
- J. Tolkien „Hobbit”;
- A. Kamiński „Kamienie na szaniec”;
- I. Krasicki „Żona modna”;

Uwagi do nowych podstaw ma była minister edukacji Katarzyna Hall, obecnie przewodnicząca Gdańskiej Rady Oświatowej:
- Wcześniej nauczyciel miał większą elastyczność. Teraz materiał jest dokładnie rozpisany na poszczególne klasy. Jeśli te wytyczne nie są zawarte w wymaganiach podstawy, to są w uwagach o realizacji. Podobnie „usztywniony” jest projekt rozporządzenia o ramowych planach nauczania. Szkoła ma mniejsze pole manewru - uważa Katarzyna Hall. - Wymagania z matematyki w dawnej 8-letniej podstawówce były większe niż będą teraz. Wciąż nie ma podstawy dla liceów, dlatego nie wiemy, czy ta matematyka będzie za to obszerniejsza na kolejnym etapie kształcenia.

W trakcie konsultacji uwagi zgłaszało Społeczne Towarzystwo Oświatowe:
„Widoczny jest brak jednego spójnego podejścia do wszystkich przedmiotów realizowanych na drugim etapie nauczania (klasy IV-VIII)”.

4/4
SZKOŁY BRANŻOWE I STOPNIA...
fot. 123rf

SZKOŁY BRANŻOWE I STOPNIA
Po zakończeniu 8-letniej szkoły podstawowej, uczeń może się kształcić w 4-letnim liceum, 5-letnim technikum albo dwustopniowej szkole branżowej (dawnej szkole zawodowej). Pierwszy stopień branżówki będzie trwał trzy lata.

Co tam czeka ucznia?
- Na lekcjach języka polskiego spis tekstów literatury ustala nauczyciel, dostosowując go do potrzeb, możliwości i zainteresowań uczniów. Należy zrealizować nie mniej niż cztery lektury w roku szkolnym.
- Lekcje historii zaczynają się od sytuacji w Europie po I wojnie światowej, a kończą na rozkładzie systemu komunistycznego w Polsce.
- Na lekcjach biologii będzie mowa m. in. o biotechnologii i inżynierii genetycznej, w tym organizmach genetycznie zmodyfikowanych.
- Na lekcjach edukacji o bezpieczeństwie uczeń pozna strukturę obronności państwa i nauczy się udzielać pierwszej pomocy.
- na lekcjach wychowania do życia w rodzinie uczeń m. in. dowie się, co to miłość oraz „pozna metody rozpoznawania płodności, metody i środki antykoncepcji oraz sposoby ich działania i zasady doboru, a także zrozumie, „że aborcja może stanowić zagrożenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego” - pozna „aspekt prawny, medyczny i etyczny” aborcji.

Na etapie konsultacji uwagi do podstaw zgłosił Instytut Pamięci Narodowej oddział Gdańsk - wskazał na: „duże niedoszacowanie tematyki związanej z Polską w systemie komunistycznym, na które przeznaczono zaledwie pięć zagadnień, podobnie jak tematyki związanej z ziemiami polskimi pod dwiema okupacjami”, która według IPN najżywiej interesuje młodzież w wieku 15-19 lat.

Sławomir Stąsiek, nauczyciel i doradca metodyczny ds. przedsiębiorczości i szkolnictwa zawodowego, Ośrodek Kształcenia Ustawicznego Nauczycieli w Gdańsku: - W szkolnictwie zawodowym teraz będzie tylko jeden egzamin, na koniec całego okresu nauki przedmiotów zawodowych. Wcześniej było ich więcej. To wprowadza spore zmiany w podstawach programowych. Znowu będzie chaos związany z formami egzaminów zawodowych, nie wiemy dokładnie, kiedy te egzaminy będą przeprowadzane.

Polecamy

Ruch pokonał Lecha! "Tłuste koty" z Poznania wypisują się z walki o Majstra

Ruch pokonał Lecha! "Tłuste koty" z Poznania wypisują się z walki o Majstra

Ukraina bez szans na zwycięstwo? Niepokojące słowa zastępcy szefa wywiadu

Ukraina bez szans na zwycięstwo? Niepokojące słowa zastępcy szefa wywiadu

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Tak wyglądały obchody w Opolu

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Tak wyglądały obchody w Opolu

Zobacz również

Spalili Koran i podeptali flagę Palestyny. Wszystko na oczach tłumu protestujących

Spalili Koran i podeptali flagę Palestyny. Wszystko na oczach tłumu protestujących

Lewica chce zniesienia zasady jednomyślności w UE. „Niszczenie Unii od środka”

Lewica chce zniesienia zasady jednomyślności w UE. „Niszczenie Unii od środka”