
Jakie są najcenniejsze dzieła sztuki w polskich kolekcjach?

"Dama z gronostajem", Leonardo da Vinci
Obraz Leonarda da Vinci jest najważniejszym dziełem sztuki w polskich kolekcjach. Namalowany został około 1489 roku, wykonany w technice olejnej, z użyciem tempery, na desce orzechowej o wymiarach 54,7 na 40,3 cm. Przedstawia Cecylię Gallerani, kochankę księcia Ludwika Sforzy. Znajduje się w zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.
Trudno ocenić wartość obrazu. Ostatnia zmiana właściciela "Damy z gronostajem" miała miejsce w 2013 r. i wtedy kwota wyniosła 127 mln dolarów. Ocenia się, że obraz jest teraz wart ponad 1 mld złotych.

"Sąd ostateczny", Hans Memling
Tryptyk niderlandzkiego malarza Hansa Memlinga stworzony został między 1467 a 1471 rokiem. Wykonano go w technice temperowo-olejnej (mieszanej) na desce. Autor dzieła pozostawał nieznany aż do połowy XVII wieku. Dopiero w 1843 roku Heinrich Gustav Hotho stwierdził autorstwo Memlinga.
Obraz znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku. Aktualna wartość nie jest obecnie znana, dzieło uznaje się za bezcenne.

"Plaża w Pourville", Monet
Jedyny w polskich zbiorach obraz Claude’a Moneta, namalowany w 1882 roku, przedstawiający impresjonistyczną wizję plaży w miejscowości Pourville, na północy Francji. Obraz znajduje się w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
Jego wartość spadła po słynnej kradzieży we wrześniu 2000 roku, kiedy, podający się za studenta ASP, złodziej wyciął go z ramy, naruszając sygnaturę malarza.
Przed kradzieżą jego wartość wyceniano na nawet 7 mln dolarów, jednak obecnie wart jest mniej więcej połowę tej ceny.