
Wybory najlepszego filmu, dokonywane przez Amerykańską Akademię Filmową, nie zawsze cieszą publiczność. Historia Oscarów wielokrotnie udowodniła, że niedocenione filmy po latach okazują się kultowe i wchodzą w kanon sztuki.
Które filmy, określane dziś jako arcydzieła, przegrały wyścig o Oscary? Będziesz zaskoczony!

1941 „Obywatel Kane” i „Sokół maltański” przegrywają z „Zieloną Doliną”
„Zielona dolina” to mało znany dramat filmowy w reżyserii Johna Forda z 1941 r. opowiadający o rodzinie walijskich górników. Film zdobył 5 Oscarów – w tym za najlepszy film.
O statuetkę w tym samym roku walczyły dwa inne dzieła, uznawane dziś za wybitne: „Obywatel Kane” Orsona Wellesa oraz „Sokół maltański” Johna Hustona. Pierwszy z wymienionych uznaje się często za najlepszy film w historii kina. „Obywatel Kane” zrewolucjonizował sposób realizacji montażu. Warto dodać, że w momencie produkcji reżyser filmu – debiutant – miał 25 lat. Orson Welles jest znany także z koncepcji legendarnego słuchowiska radiowego „Wojna światów”.
„Sokół maltański” to przykład kina noir. Film, w którym główną rolę zagrał Humphrey Bogart, uznaje się dziś za jeden z najlepszych filmów detektywistycznych.

1951. „Amerykanin w Paryżu” lepszy niż „Tramwaj zwany pożądaniem”
Nieco zakurzony musical opowiadający historię amerykańskiego żołnierza marzącego o karierze malarskiej w 1951 r. został nagrodzony Oscarem za najlepszy film. Wielu krytyków ocenia dzieło Vincenego Minelliego za jeden z najbardziej przecenianych obrazów w historii kina.
W roku 1951 o statuetkę Oscara walczył też „Tramwaj zwany pożądaniem” - adaptacja filmowa nagrodzonej Pulitzerem sztuki Tennesee Williamsa. W filmie brawurowo zagrali Vivien Leigh i Marlo Brando.

1952 „W samo południe” przegrywa z „Największym widowiskiem świata”
Legendarny western „W samo południe” z Garym Cooperem przegrał w bitwie o Oscara z dramatem „Największe widowisko świata”.
„W samo południe” to jeden z najbardziej znanych westernów, jakie kiedykolwiek powstały. Will Kane, szeryf opuszczony przez przyjaciół, to ikona kina. Samotny człowiek, chcący przeciwstawić się niesprawiedliwości, do dziś wzrusza widzów na całym świecie.