
Kto naprawdę sprawuje władzę?
Wpływowe osoby, a może organizacje ponadnarodowe? Kto dziś rządzi światem? Te państwa i narody nadal sprawują realną kontrolę

To nowoczesne technologie stoją za potęgą Izraela
Gdyby prześledzić inwestycje izraelskie w nowoczesne technologie to okazałoby się, że mieszkańcy tego kraju należą do liderów w świecie. Tak przynajmniej tłumaczyła niegdyś sukces ekonomiczny tego kraju Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. I rzeczywiście Żydzi inwestują już nie tylko w nieruchomości, ale również w IT, w tym także start-upy, które szybko zdobywają rynek. Słynne na cały świat są też izraelskie inkubatory, gdzie naukowcy mogą spokojnie prowadzić badania nad wynalazkami, które są następnie komercjalizowane. Izrael posiada też najbardziej zaawansowany system obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Nie bez znaczenia są też liczne sojusze Tel–Awiwu, zarówno te bardziej znane jak z USA, jak i mniej upowszechniane, w tym tzw. Porozumienia Abrahamowe z 2020 r. pozwalające na normalizację stosunków Izraela z wieloma państwami arabskimi.

Szwajcaria - bezpieczna przystań na czas wojny
Od lat Szwajcaria jest bezpieczną przystanią dla tych, którzy boją się wojny i mogą sobie pozwolić na to, by w czasach światowych zawieruch przeczekać tam kilka lat. Jeszcze kilkanaście lat temu kraj ten znalazłby się wyżej w rankingu, ale Berno nie jest w stanie porozumieć się z Brukselą w kwestii nowej umowy handlowej łączącej Unię Europejską ze Szwajcarią, co przekłada się na rosnące ceny w tym kraju. Szwajcarii zaszkodziła też agresja Rosji na Ukrainę. Z jednej strony kraj ten potwierdził, że wielu rodzajów uzbrojenia nie da się przekazać sojusznikom bez zgody Helwetów, z drugiej strony Szwajcaria przestała być postrzegana jako kraj nietykalny. Warto też przypomnieć, że od czasu wielkiego kryzysu finansowego z 2008 r. Szwajcaria nie jest już także bezpiecznym państwem dla tych, którzy chcieliby ukrywać nielegalnie pozyskane środki. Niemniej to wciąż światowy skarbiec.

Państwa i narody Unii Nordyckiej
Relacje łączące członków tej organizacji tj. Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii Szwecji oraz terytoriów autonomicznych: Grenlandii, Wysp Alandzkich, Wysp Owczych są tak bliskie, że można mówić w ich przypadku o jedności, jak u zarania imperium Wikingów. Państwa Skandynawskie i Finlandia skolonizowały ekonomiczne kraje wschodniego Bałtyku (Estonia za sprawą ich inwestycji i własnych kompetencji stała się państwem nr 1 w świecie pod względem cyberbezpieczeństwa). Obywatele Unii Nordyckiej przodują w rankingach siły nabywczej. Wreszcie technologie cyfrowe Finlandii, w połączeniu z potęgą militarną szwedzkiego przemysłu zbrojeniowego stanowią ogromny kapitał bezpieczeństwa. Jest jednak coś, co łączy wszystkie te państwa - wysoki management. Gdyby prześledzić, kto zajmuje wysokie stanowiska w korporacjach oraz instytucjach okaże się, że reprezentanci tych krajów radzą sobie najlepiej. Podobnie wygląda sytuacja w kierownictwie NATO.