
Piątek trzynastego i inne przesądy. Wierzysz w nie?
Dziś, piątek 13. Przez wielu uważany za pechowy. To z pewnością jeden z najbardziej popularnych przesądów. Ale na co dzień funkcjonuje ich znacznie więcej. Znasz je? Wierzysz w nie? Sprawdź!
Strzałkami przechodź dalej.

Piątek trzynastego
To chyba najbardziej popularny przesąd. Wielu ludzi wierzy, że tego dnia łatwo o pecha i nie warto robić ważnych rzeczy, bo mogą się nie udać.
Dlaczego „13” ma być pechowa? Najczęściej wskazuje się wydarzenia z XIV wieku, gdy francuski król Filip Piękny fałszywie (bo był u nich zadłużony) oskarżył Templariuszy o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. Zakonników skazano na śmierć i spłonęli na stosie. Jak głosi legenda ostatni Wielki Mistrz Zakonu Jacques de Molay, tuż przed śmiercią przeklął króla, jego kanclerza i papieża. Wszyscy zmarli w przeciągu roku.
Strzałkami przechodź dalej.

Czarny kot
Czarny kot, zwłaszcza jeśli przebiegnie drogę, ma zwiastować pecha i nieszczęście.
Przesąd zanany od średniowiecza, kiedy czarne koty utożsamiano z… czarownicami i siłami nieczystymi.
Gdy czarny kot przebiegł drogę, to dzień zapowiadał się fatalnie, bo kot był uważany za wysłannika diabła, który chce przeciąć nić życia lub zerwać więź człowieka z Bogiem.
Strzałkami przechodź dalej.

Zbite lustro
Rozbite lustro ma przynosić pecha i nieszczęście aż przez siedem lat.
To bardzo stary przesąd, z czasów gdy nie było jeszcze… luster, a odnosił się do tafli wody. Wierzono, że odbity wizerunek człowieka zawiera w sobie część jego duszy, a więc zniszczenie (fale wodzie a potem zbicie lustra) oznacza zniszczenie duszy.
Dlaczego przez siedem lat? W starożytności wierzono w siedmioletni cykl ludzkiej egzystencji.
Strzałkami przechodź dalej.