
Tadeusz Mazowiecki jako ówczesny szef polskiego rządu spotykał się m.in. z premierem Vaclavem Havlem, zmarłym parę miesięcy temu ostatnim prezydentem Czechosłowacji.

Do upadku jego rządu przyczynił się narastający od wiosny 1990 konflikt z Lechem Wałęsą, tzn."wojna na górze". Jej konsekwencją był start obu polityków w wyborach prezydenckich z jesieni 1990. Tadeusz Mazowiecki, który w czasach "Solidarności" był doradcą Lecha Wałęsy i komitetu strajkowego w Stoczni Gdańskiej, wystartował przeciw przewodniczącemu związku. Przegrał, nie wchodząc do drugiej tury. Uzyskał 18 proc. poparcia i odszedł z rządu.

W 1992 były premier został Specjalnym Wysłannikiem ONZ w Bośni i Hercegowinie. Zrezygnował z tej funkcji w 1995 na skutek bezczynności wielkich mocarstw wobec zbrodni wojennych dokonywanych w czasie wojny w Bośni.

W 1991 założył i do 1994 przewodniczył Unii Demokratycznej. Po zjednoczeniu z Kongresem Liberalno-Demokratycznym, którego współzałożycielem był Donald Tusk. Do 1995 pełnił funkcję przewodniczącego Unii Wolności, następnie - honorowego przewodniczącego tej partii.