
Kaźmierczak Cezary, Wróblewski Tomasz
Wolność gospodarcza na tyle nie jest w cenie, że ja sam przestałem myśleć na co dzień jej kategoriami. Ale wierzę, że ktoś to robić powinien. Pan Cezary, przewodniczący Związku Przedsiębiorców i Pracodawców próbuje, bez ideologicznej zapiekłości i politycznych intencji, upominać się o nią. Tomasz Wróblewski jest twórcą Świetlicy Wolności, która powinna być ważnym punktem na mapie Warszawy, a w przyszłości punktem odniesienia dla całej Polski.

Kolski Jan Jakub
Nakręcił film „Ułaskawienie”, który na festiwalu w Gdyni wszyscy chwalili, ale który jak na razie nie dostał się do kin. Reżyser jest wierny swoim przekonaniom. Od lat opowiada w kinie dzieje swojej rodziny, a teraz do obrazu poetyckiej prowincji dołożył może najciekawszą opowieść o tużpowojennej Polsce, o ówczesnych potrzaskanych przez historię Polakach. To hołd złożony wyklętym, bez sztampy i zbędnego patosu, a i z delikatnym przesłaniem: próbujmy zrozumieć i przebaczyć. Choć nie każdemu, bo czasem się nie da.

Kosiniak-Kamysz Władysław
Z trudem wskazuję polityka opozycji, którego mam za co pochwalić. Jest w swoim wystąpieniach twardy, coraz twardszy, ale zwykle merytoryczny, co mogłoby być przynajmniej wzorcem minimum. Nie wiem jak zamierza ciągnąć politykę coraz bliższych związków ludowców z opozycją liberalną. Ale też trzeba przyznać, że obecna władza go wpychała w te objęcia. Nie sympatyzuję z kuchnią polityczną PSL, ale jego prezesa szanuję jako człowieka.

Liroy, Piotr Marzec
Ujmują mnie jego niektóre poselskie wystąpienia, zarazem opowieść o jego rozstaniu z formacją Kukiz 15 i koalicji z Januszem Korwin-Mikkem w ostatnich wyborach to dzieje braku powagi. Ale znajduje miejsce na tej liście z jednego powodu. Przeforsował, w dużej mierze samodzielnie, ustawę legalizującą leczniczą marihuanę. Rzadko któremu posłowi udaje się na własny rachunek zrobić coś dobrego dla ogółu.