1 z 11
Dwa zwycięstwa wyborcze Prawa i Sprawiedliwości...
fot. Bartek Syta

NAJWIĘKSZY SUKCES

Dwa zwycięstwa wyborcze Prawa i Sprawiedliwości
Jednak tak, pomimo tego, że zwłaszcza to drugie jest już mocno na wyrost. Że osiągnięte zostało drogą masowego wyborczego przekupstwa, bo inaczej nie da się opisać „piątki Kaczyńskiego”. Jednak utrzymanie steru rządów przez polityków próbujących reprezentować „gorszą część społeczeństwa”, wbrew własnym elitom, wbrew zagranicy, i wbrew wszelkim prognozom ekonomicznym, nie może nie budzić podziwu. Tyle, że w roku 2019 ten obóz popełnił już rekordową liczbę błędów ulegając pokusie superarogancji. A w roku 2020 może stanąć wobec pata odbierającego mu de facto władzę - o ile przegra wybory prezydenckie.

2 z 11
Zbyt szybki marsz opozycji ku postępowi...
fot. polska press

NAJWIĘKSZE WPADKI

Zbyt szybki marsz opozycji ku postępowi
Można by rzec, że na tle pisowskiego walca cała natura opozycji, zwłaszcza Platformy Obywatelskiej, była jedną wielką wpadką (dobra pointa to absencja opozycyjnych posłów podczas kluczowego głosowania w sprawie sądów). Ale szczególnie należy wyróżnić strategię progresywnych środowisk i mediów, które zwłaszcza w wyborach europejskich postawiły na przedwczesne grzebanie Kościoła, nadzieje związane z filmem braci Sekielskich itp. Tak mocno postawiły, że politycy PO nie umieli się od tego zdystansować i osiągnęli jedno - mobilizację tradycjonalistów. Niektóre kręgi (LGBT) dociągnęły z tą strategią, lub raczej odruchami, aż do kampanii parlamentarnej. Grzebiąc nadzieję na szybkie spełnienie własnych postulatów. A pomijając już doraźne rachuby wyborcze: prawda, Kościół przeżywa dziś w Polsce poważny kryzys. Ale niemądre, agresywne, nie szanujące uczuć wierzących reakcje na to ludzi od chrześcijaństwa odległych tylko utrudniają rozmowę o tym.


Zlekceważenie nauczycieli przez rządzących
Do zwykłego bałaganu w szkołach związanego z reformą edukacji, rząd dodał opór wobec żądań płacowych nauczycieli. Upokarzając ich widowiskowo przed wyborami. Ich głosy wyborcze okazały się PiS-owi niepotrzebne. W efekcie po wakacjach szkoła sypie się nadal. Wielu nauczycieli porzuciło zawód, nie ma zajęć pozalekcyjnych. Mamy coraz gorszą edukację, a rządząca prawica strzeliła sobie w stopę. Zmieniła nauczycielskie masy z niechętnie wyczekujących we wrogów. Jak znalazł przed następną kampanią. Szkoła mogła być miejscem kształtowania postaw patriotycznych i propaństwowych w odrobinę konserwatywnym duchu. A tak stanie się polem bitwy szykującym prawicy klęskę. Po to aby można było przekupić doraźnie innych wyborców i pozwolić premierowi popisać się językiem z arsenału Balcerowicza. Najgorsze, że złych konsekwencji tego pozornego sukcesu w obozie rządzącym nikt właściwie nie rozumie.

3 z 11
Wybór Mariana Banasia na prezesa Najwyższej Izby Kontroli...
fot. fot. adam jankowski / polska press

NAJWIĘKSZE WPADKI

Wybór Mariana Banasia na prezesa Najwyższej Izby Kontroli
Cały proces awansowania Mariana Banasia w roku 2019 z wiceministra finansów odpowiedzialnego za policję skarbową, na ministra, potem na prezesa NIK, jest tyleż tajemniczy co zdumiewający. Bo od wielu miesięcy krążyły pogłoski o jego dwuznacznych powiązaniach i kłopotach z oświadczeniami majątkowymi. Poza wszystkim to nie tylko dowód koncertowej nieskuteczności, ale także demoralizacji służb zajmujących się tym. Filozofia prezesa Kaczyńskiego aby nagradzać swoich ludzi za samą wierność i przymykać oczy na grzeszki przyniosła na koniec roku komedię pomyłek. Trzeba było wzywać prominentnego swojego człowieka do dymisji i narażać się na poczucie bezsilności. Od tej pory krucjaty prawicy na rzecz czystości życia publicznego będą kontrowane przez opozycję Banasiem. Możliwe, że on sam przysporzy dawnym kolegom kłopotów jako kontroler. Już zaczął to robić.

4 z 11
Sądownictwo...
fot. Andrzej Banas / Polska Press

NAJPOWAŻNIEJSZE RZECZY NIEZAŁATWIONE

Sądownictwo
Można by twierdzić, że bombą z opóźnionym zapłonem jest pozornie zrównoważony budżet, z wieloma wydatkowymi pułapkami. Na razie jednak ożywia on wciąż gospodarkę w obliczu spowolnienia, a rozmaite prognozy wieszczące katastrofę okazywały się przedwczesne. Z pewnością za to wojna wokół sądów nie jest tylko problemem wizerunkowym. Zakwestionowanie mandatu sędziów wskazywanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa podważa w praktyce także wydawane przez nich wyroki. Czy opozycja zamierza w przyszłości iść tą drogą podsuwaną dziś przez zbuntowany Sąd Najwyższy? Czy unieważni się tysiące werdyktów dotyczących ludzkich spraw? Z kolei już w roku 2020 rząd Morawieckiego czeka heroiczne zadanie obrony ustawy dyscyplinującej sędziów przed europejskimi instytucjami. A jest to rzecz nie do obrony. Na razie Polacy dostają wielką lekcję braku szacunku dla prawa. Brak pewności niezawodnego systemu sądowego może być nawet barierą w relacjach gospodarczych z innymi krajami.Służba zdrowia
Kolejki w szpitalach i w przychodniach są coraz dłuższe. Przypadki zgonów na izbach przyjęć - coraz bardziej spektakularne. Pomysłów ozdrowieńczych nie widać żadnych. Polacy dostali pieniądze do ręki, ale w razie kłopotów ze zdrowiem mają sobie radzić sami. Opozycja obiecuje im przyjmowanie do szpitali w ciągu godziny, a czekanie na specjalistę przez miesiąc. I tylko nie mówi, jak to osiągnąć. Rząd także nie mówi, dlaczego lepiej ma być dopiero za wiele lat.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Nie żyje strażak z Warszawy. Lekarze przez kilka dni walczyli o jego życie

Nie żyje strażak z Warszawy. Lekarze przez kilka dni walczyli o jego życie

Najlepsze atrakcje Monachium. 7 miejsc, które trzeba zobaczyć w mieście

Najlepsze atrakcje Monachium. 7 miejsc, które trzeba zobaczyć w mieście

Buty jak zrobione z siatki wędkarskiej. Tak ubrały się gwiazdy na premierę bajki

Buty jak zrobione z siatki wędkarskiej. Tak ubrały się gwiazdy na premierę bajki

Zobacz również

Pożegnaliśmy żołnierza zabitego na granicy. Przybyli prezydent i szef MON - ZDJĘCIA

Pożegnaliśmy żołnierza zabitego na granicy. Przybyli prezydent i szef MON - ZDJĘCIA

Pierwsze takie EURO od ponad 30 lat. Nie będzie... braci

Pierwsze takie EURO od ponad 30 lat. Nie będzie... braci