
Kolorowe zdjęcia z Powstania Wielkopolskiego
W tę atmosferę, z jednej strony pracy organicznej, z drugiej zaś coraz silniejszego napięcia, potęgowanego prowokacjami niemieckiemi nadeszła zapowiedź przyjazdu gen. Hallera i Paderewskiego. Nie wnikając w możliwość przybycia armji Hallera morzem via Gdańsk, rozgorączkowana fantazja widziała go już wkraczającego na czele swych wojsk błękitnych do Gdańska, obejmującego Grudziądz, Toruń, Bydgoszcz, i wjeżdżającego do Poznania. Zapał ten i podniecenie nie zmalało, gdy ostatecznie w dzień wigilijny pewnem się stało, że przyjeżdża jedynie Paderewski w towarzystwie dwóch oficerów angielskich.
Adam Poszwiński, W dziesiątą rocznicę wyzwolenia się Wielkopolski z jarzma pruskiego, Nowy Kurjer R.39 Nr 297, 1928.12.25

Kolorowe zdjęcia z Powstania Wielkopolskiego
Zwycięstwo Polaków
W Gnieźnie doszło w ostatnich dniach, podobnie jak w Poznaniu wskutek prowokacji żołnierzy niemieckich do starć między oddziałami polskimi, a niemieckimi. Wskutek tego Polacy zmuszeni zostali do podjęcia kroków obronnych, mających na celu zapewnienie miastu i okolicy spokoju i bezpieczeństwa. Oddziały polskie poczęły rozbrajać gwałtowników niemieckich, obsadziły dworzec i przywróciły ład. Z oddziałami niemieckimi doszło już do układu, gdy oto wczoraj nadjechał z Bydgoszczy „Heimatschutz” z artylerją, zażądał od żołnierzy Polaków wydania wszelkiej broni i amunicji, zdania się na łaskę i niełaskę przybyłych, jednym słowem zupełnego rozbrojenia i kapitulacji. Żołnierze Polacy na to nie przystali. W rezultacie doszło do strzelaniny i walk. Rozgoryczeni napaścią Polacy wyparli oddziały niemieckie, zdobyli wieś Zdziechowo, ujęli jeńców i zabrali sporo broni. Byli zabici i ranni po obu stronach. Jak donoszą, poległo 7 Niemców i 3 Polaków. Część artylerii niemieckiej pierzchła.
Kurier Poznański 1 stycznia 1919 r.

Kolorowe zdjęcia z Powstania Wielkopolskiego
Do ludności miasta Poznania!
Nad miastem Poznaniem ustanowiono od dnia dzisiejszego aż do dalszego rozporządzenia sądy doraźne.
Od godz. 5. po południu począwszy nie wolno ludności cywilnej opuszczać swoich mieszkań z wyjątkiem członków Wydziału Wykonawczego Rady Robotników i Żołnierzy, personelu sanitarnego oraz policyjnego.
Prawo dotyczące zebrań znosi się.
Wszelkie wydane dotąd upoważnienia noszenia broni stają się nieważne.
Wszyscy oficerowie winni być rozbrojeni, jak również odłożyć swoje oznaki oficerskie.
Wszyscy żołnierze, o ile nie przynależą do Straży Bezpieczeństwa winni ukazywać się w mieście bez wszelakiej broni.
Pochody, zbiorowiska ludności, jak również przedstawienia w teatrach i kinematografach są na razie wzbronione.
[Kurier Poznański 31.12.1918]

Kolorowe zdjęcia z Powstania Wielkopolskiego
Rewizje i aresztowania
W ciągu dnia wczorajszego organizacje żołnierzy Polaków dokonywały rewizji w domach niemieckich, podejrzanych o przechowywanie broni i amunicji. Dokonano szeregu aresztowań. Między innymi dokonano rewizji u prezesa Niem. Rady Ludowej Dr. Houtermans’a przy ul. Wittelsbacha 28. Broń odebrano. W mieszkaniu komisarza kryminalnego Hanczewskiego przy ul. Rycerskiej znaleziono kilka mauzerów i rewolwerów z amunicją. Przy ul. Nowo-Ogrodowej pod nr 58 znaleziono amunicję ukrytą w mieszkaniu prywatnem. Właściciela mieszkania aresztowano.
Kurier Poznański 31.12.1918