Pokolorowana historia Powstania Wielkopolskiego – zobacz zdjęcia sprzed stu lat, takie, jakby powstały dziś!

Grzegorz Okoński
Generał Józef Dowbor – Muśnicki przejął 16 stycznia stanowisko naczelnego dowódcy wojsk polskich w zaborze pruskim od majora Stanisława Taczaka. W Poznaniu generał pojawił się 8 stycznia, by na miejscu zapoznać się z sytuacją, a 11 stycznia ustalił zasady porozumienia ze sprawującą tu władzę Naczelną Radą Ludową. Działał szybko i 17 stycznia 1919 roku ogłosił pobór do wojska roczników 1897-1899, likwidując regionalny charakter dotychczasowych oddziałów powstańczych i wprowadzając zasady armii regularnej.
Generał Józef Dowbor – Muśnicki przejął 16 stycznia stanowisko naczelnego dowódcy wojsk polskich w zaborze pruskim od majora Stanisława Taczaka. W Poznaniu generał pojawił się 8 stycznia, by na miejscu zapoznać się z sytuacją, a 11 stycznia ustalił zasady porozumienia ze sprawującą tu władzę Naczelną Radą Ludową. Działał szybko i 17 stycznia 1919 roku ogłosił pobór do wojska roczników 1897-1899, likwidując regionalny charakter dotychczasowych oddziałów powstańczych i wprowadzając zasady armii regularnej. Fot. Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych. Koloryzacja Mikołaj Kaczmarek
Podróż w czasie do tamtych dni, gdy odrodziło się państwo polskie, a Wielkopolska zerwała się do walki, wygrywając swoje powstanie, jest możliwa, dzięki starannie dobranym fotografiom, współcześnie nasyconym barwą. „Głos Wielkopolski” prezentuje swoją kolekcję unikalnych, tak przerobionych fotografii. Są wśród nich zdjęcia znane, pokazywane dotąd jednak w czarno-białej postaci i są fotografie ze zbioru jednostkowych zdjęć należących do dziennikarzy i redakcji. Paderewski, Dowbor – Muśnicki – ale też i mało znani szeregowi powstańcy, nawet nieznani już z nazwiska. Zatrzymani w kadrach sprzed stu lat, zapraszają by spojrzeć na tamten czas dokładnie tak, jak oni go widzieli. Zobacz galerię.

Pokolorowane zdjęcia z Powstania Wielkopolskiego

Powstanie Wielkopolskie, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku, to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Było jedynym zwycięskim powstaniem narodowym, które przyczyniło się do odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów.

Na jego czele stanęli doświadczeni dowódcy, jak gen. Józef Dowbor-Muśnicki. Powstanie rozpoczęło się w Poznaniu, po entuzjastycznym przyjęciu Ignacego Jana Paderewskiego przez mieszkańców. Wybuch walk spowodowały antypolskie demonstracje niemieckich żołnierzy. Polacy szybko zorganizowali oddziały wojskowe, które w krótkim czasie opanowały znaczną część Wielkopolski.

Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku, po podpisaniu rozejmu w Trewirze. Jego sukces umocnił pozycję Polski w negocjacjach na konferencji wersalskiej, gdzie ostatecznie uznano Wielkopolskę za część odrodzonego państwa polskiego.

To triumf ducha narodowego i przykład, jak dobrze zorganizowane działania mogą prowadzić do realnych zmian. Dziś Powstanie Wielkopolskie pozostaje symbolem determinacji i skuteczności w walce o wolność.

Zobacz niesamowite zdjęcia z Powstania Wielkopolskiego

Turystyczna Wielkopolska: Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki

od 16 lat

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl