

Ojciec Ludwik Wiśniewski będzie gościem ASP na PolAndRock Festiwalu 2019.
Ojciec Ludwik Wiśniewski urodził się w 1936 roku w Skierbieszowie koło Zamościa. Do zakonu dominikanów wstąpił w 1952 r., w roku 1961 otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 1966-1968 studiował na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Najpierw był duszpasterzem akademickim w Gdańsku, potem pełnił tę posługę w Lublinie i we Wrocławiu. W drugiej połowie lat 80. organizował „Tygodnie społeczne”, czyli cykle spotkań propagujące budowanie niezależnych struktur społecznych. Ojciec Wiśniewski napisał głośny list otwarty do Edwarda Gierka, w którym sprzeciwiał się twierdzeniu, że PRL jest państwem świeckim.
W marcu 1977 r. podpisał „Apel do społeczeństwa polskiego”, pierwszy dokument Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO). Wtedy też został zaliczony do 60 polskich opozycjonistów w dokumencie „Rozpoznanie antysocjalistycznych wrogich i negatywnych sił w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”. Po transformacji ustrojowej pracował w Krakowie, a potem w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sankt Petersburgu. Obecnie mieszka w Lublinie.

Wojciech Smarzowski będzie gościem ASP na PolAndRock Festiwalu 2019. Wojciech Smarzowski to absolwent studiów na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Uczył się również filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zanim rozpoczął karierę reżyserską, pracował jako operator dokumentów, m.in. na planie "Psów totalitaryzmu". Jako reżyser zadebiutował w roku 1998 filmem „Małżowina”, dzięki któremu został po raz pierwszy nominowany do konkursu głównego nagrody „Złote Lwy”.

Kabaret Hrabi wystąpi na ASP na PolAndRock Festiwalu 2019.
Hrabi to jeden z najbardziej znanych polskich składów kabaretowych. Powstał zimą 2002 roku jako połączenie sił czwórki nietuzinkowych artystów: Joanny Kołaczkowskiej, Dariusza Kamysa, Łukasza Pietschy i Krzysztofa Szubzdy (w 2003 roku jego miejsce zajął Tomasz Majer). W swoich programach (a powstało ich już 16!) kabaret porusza w charakterystyczny dla siebie sposób tematy dnia codziennego, jak choćby stereotypy dotyczące płci, zasady dobrego wychowania czy ludzkie wady.
Joanna Kołaczkowska, zwana Lolą lub Asiorem, przed kabaretem Hrabi współtworzyła Drugi Garnitur i słynny POTEM. Monstrualny zmysł komiczny i powalający urok dają jej pozycję jednej z najważniejszych kobiet polskiego kabaretu.
Dariusz Kamys to lider i siła napędowa Hrabi. Podobnie jak Joanna Kołaczkowska, zaczynał w kabarecie POTEM, po którym wraz z Grzegorzem Halamą założył kabaret HiFi. Szerszej publiczności może być znany również jako pomysłodawca serialu improwizowanego „Spadkobiercy”.
Łukasz Pietsch - aktor i pianista w jednym. To on odpowiada za niezwykłe melodie i kompozycje, stanowiące jeden z wyróżników Hrabi na tle innych kabaretów.
Tomasz Majer przygodę z kabaretem rozpoczynał od zielonogórskich „Miłych twarzy”, współtworzył również E.K., potem Pseudonim. Związany z warszawską „Dorożkarnią” – Ośrodkiem Działań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży na Mokotowie oraz niezależną Wytwórnią Filmową A’Yoy.