Polska wolna od produktów gorszej jakości! Jak chce nas chronić Unia Europejska?
UE chce wprowadzić szereg zmian, dzięki którym polscy klienci będą mieli dostęp wyłącznie do produktów o takiej samej jakości, jak analogiczne sprzedawane np. w Niemczech. Przez wiele lat konsumenci z krajów wschodniej Europy narzekali na gorszy skład produktów marek, które sprzedawały swoje towary w całej UE. Na lepszą jakość mogli liczyć klienci "Starej Europy".
Do najważniejszych zmian prawnych możemy zaliczyć:
- jasne przepisy dotyczące kwestii podwójnej jakości – negocjatorzy PE oraz Rady ustalili, że nie będzie możliwe kierowanie do obrotu produktów, które są rzekomo identyczne z produktami wprowadzanymi w innych państwach członkowskich w przypadku, gdyby produkty te różniły się składem.
- zwiększenie wymiaru kary za naruszenia – jeśli okaże się, że któryś z producentów naruszył nowe przepisy, zostanie ukarany grzywną, która jest nie mniejsza niż 4 proc. rocznego obrotu danego przedsiębiorcy.
- wzmożenie ochrony konsumentów kupujących online - konieczne będzie wyraźne informowanie konsumentów o tym, kto sprzedaje konkretny produkt – czy jest to osoba prywatna czy też przedsiębiorstwo.
Polska zadowolona z przyjętych rozwiązań
Strona polska jest usatysfakcjonowana przyjętymi rozwiązaniami.
Polskie źródło dyplomatyczne dla PAP: Polska uważa za satysfakcjonujące rozwiązania przyjęte przez PE i Radę UE w ostatni piątek w zakresie zmian w prawie ochrony konsumentów, zwłaszcza w zakresie podwójnych standardów produktów. Wprowadzenie na rynek towaru jako identycznego z tym, który jest sprzedawany w innym państwie członkowskim, podczas gdy istotnie różni się od niego składem i charakterystyką, będzie uznawane za wprowadzanie klientów w błąd.
Batalia o zlikwidowanie podwójnych standardów jakości trwała od wielu lat. O wygranej państw Europy Środkowo-Wschodniej poinformowała rumuńska prezydencja, która prowadziła negocjacje w tej sprawie.
