
Polskie banknoty kryją wiele tajemnic. Poznaj je! [ZDJĘCIA]
Czy wiesz, gdzie znajduje się budowla z banknotu 20-złotowego? Albo wzór posadzki której katedry odtworzono na banknocie 10-złotowym? Polskie banknoty kryją wiele ciekawostek. Choć posługujemy się nimi praktycznie każdego dnia, to tak naprawdę wiemy o nich niewiele.
Każdy z polskich banknotów mocno nawiązuje do historii naszego kraju. Tak jest również z najnowszym, rzadko występującym banknocie o nominale 500-złotowym. Przekonaj się, jakie tajemnice skrywają pieniądze, którymi posługujesz się na co dzień.
Przeczytaj też: Nowy banknot 500 złotych trafi do obiegu 10 lutego [ZDJĘCIA]
Zobacz też wideo: NBP zaprezentował banknot 500 zł

Banknot 10 zł
Banknot o nominale 10 złotych zdobi portret księcia Mieszka I. Z jego lewej strony przedstawiono dwie rozety inspirowane wzorem z posadzki katedry gnieźnieńskiej, z prawej – roślinny motyw spotykany na romańskich naczyniach liturgicznych.
Na odwrotnej stronie umieszczono srebrny denar z wizerunkiem kopuły kaplicy lub wyobrażeniem korony z krzyżykiem. Po obu stronach denara znajdują się stylizowane kolumny romańskie z opactwa benedyktynów w Tyńcu.

Po obu stronach denara z banknotu 10 zł znajdują się stylizowane kolumny romańskie z opactwa benedyktynów w Tyńcu.

Banknot 20 zł
Na banknocie o nominale 20 złotych widnieje portret króla Bolesława I Chrobrego. Z jego lewej strony znajduje się portal romański, zaś z prawej korona młodego dębu z Drzwi Gnieźnieńskich ze sceny wystawienia zwłok św. Wojciecha.
Stronę odwrotną zdobi srebrny denar Bolesława I Chrobrego z sylwetką ptaka i napisem PRINCES POLONIE. Z lewej strony umieszczono wizerunek rotundy św. Mikołaja w Cieszynie, a z prawej – lwa rozpiętego na wici roślinnej z obramowania Drzwi Gnieźnieńskich.