
Odsetek osób pozbawionych w domu toalety
Pod tym względem nasz wynik niestety nie imponuje i jesteśmy w ogonie Europy. Pociesza fakt, że w porównaniu ze schyłkowym PRL-em, gdy co trzecie mieszkanie i dom nie miały toalety, wykonaliśmy ogromny skok. Dogonienie Europy Zachodniej to tylko kwestia czasu.

Odsetek mieszkańców zbyt obciążonych kosztami mieszkania
O przeciążeniu kosztami mieszkania można według Eurostatu mówić, gdy gospodarstwo domowe wydaje na to ponad 40 proc. swojego dochodu. Tu wypadamy całkiem dobrze. Takich osób jest w Polsce 6 proc., podczas gdy średnia europejska to 9,4 proc.
W naszym kraju na utrzymanie mieszkania czy domu wydajemy przeciętnie 18,1 proc. dochodu. Tymczasem przeciętny Europejczyk potrzebuje na to nieco więcej pieniędzy, a dokładnie jedną piątą dochodu.

Odsetek młodych dorosłych żyjących z rodzicami
Ile osób w wieku od 25 do 34 lat wciąż mieszka z rodzicami? W Polsce w 2019 r. było to aż 43,9 proc. (średnia unijna to 30,5 proc.). Co gorsza, wskaźnik ten stale rośnie, bo jeszcze w 2005 r. wynosił u nas ok. 36 proc.
Trzeba jednak pamiętać, że dane te są prawdopodobnie zawyżone. Eurostat opiera się bowiem m.in. na informacjach o miejscu zameldowania, tymczasem wiele młodych osób po wyprowadzce nie aktualizuje tych informacji w urzędach i wciąż figuruje jako zamieszkałe z rodzicami.

Średnie ceny mieszkań z rynku pierwotnego
Choć to zaskakujące, na tle Europy polskie mieszkania są jednymi z najtańszych. Pod tym jednym względem zdecydowanie wyprzedzamy inne kraje. Lepiej niż Polska wypadły tylko Węgry, Bułgaria i Portugalia.