
Radocyna, Czarne, Nieznajowa to nieistniejące wsie ziemi gorlickiej
Sprawdź kolejne miejsce widmo --->

Tak wygląda wieś widmo. Kiedyś w Kamieńcu mieszkało 300 osób, dziś nikt.
W XVIII wieku Kamieniec liczył 300 mieszkańców. Położony przy trasie Olesno-Opole znajdował się blisko bogatych złóż rudy żelaza. W 1728 roku otwarto tu zakłady hutnicze: najpierw w Kamieńcu, a po roku w Szumiradzie. W kolejnych latach były one rozbudowywane i modernizowane.
W Szumiradzie zostały wybudowane trzy wielkie piece hutnicze oraz kuźnia, w Ryczku stanął piec do uszlachetniania żelaza tzw. Frischfeuer, w Radomilu powstała walcownia, a w Kamieńcu piec do wypalania rudy oraz cegielnia.
Już w XIX wieku w Kamieńcu wybudowano dwa duże familoki dla hutników. Jeden z nich niedawno został rozebrany przez Nadleśnictwo Olesno, ponieważ grozi zawaleniem. Przez Szumirad i Kamieniec codziennie przejeżdżały dziesiątki konnych zaprzęgów: z pocztą, z rudą żelaza, z przetopionym żelazem.
Jednak jeszcze w XX wieku w Kamieńcu działała szkoła, a w Szumiradzie oprócz szkoły także duży ośrodek wczasowy.
Dzisiaj w Szumiradzie mieszka nieco ponad 150 osób, a w Kamieńcu nikt. W śródleśnej osadzie stoi wprawdzie pięć domów, ale właściciele przyjeżdżają tutaj tylko na weekendy i wakacje.
Z dawnej tętniącej przemysłowym życiem wioski Kamienic stał się opustoszałą śródleśną osadą. Powstały tam rezerwaty przyrody.
Przeczytaj więcej o tym miejscu.
Zobacz więcej zdjęć tego miejsca --->

Tak wygląda wieś widmo. Kiedyś w Kamieńcu mieszkało 300 osób, dziś nikt.
Zobacz więcej zdjęć tego miejsca --->
Tajemniczy pałac, w którym pojawia się Czarna Dama. Zobacz, jak wygląda!
