
Upały a praca
Co ważne, niezależnie też od tego, czy praca jest wykonywana w pomieszczeniu, czy na otwartej przestrzeni, napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej w upalne dni, a nierespektowanie przez pracodawcę tego obowiązku stanowi wykroczenie pod karą grzywny od 1 tys. do 30 tys. złotych.

Skrócenie czasu pracy
W upalne dni pracodawca może wprowadzić dodatkowe przerwy albo pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy, bez obniżenia wynagrodzenia pracownika. Zależy to jednak wyłącznie od dobrej woli pracodawcy, podobnie jak dostosowywanie przestrzeni w firmie, aby umożliwić pracownikom przerwy regeneracyjne.

Przerwy regeneracyjne
Umożliwienie pracownikom przerwy regeneracyjnej w wyznaczonych do tego pomieszczeniach, tzw. pokojach relaksu. Powinno być to miejsce zaaranżowane tak, aby pracownik mógł oderwać się od absorbującego i obniżającego jego skupienie i samopoczucie otoczenia np. komputerów maszyn, hałasu, wysokiej lub niskiej temperatury.
To wskazówka do wykorzystania w ramach woli pracodawcy. Coraz częściej spotykana w firmach.

Przerwanie pracy w upałach
Szczególnie pracownicy zmuszeni do stałej ekspozycji na słońce np. praca na dachu lub przy robotach drogowych, podczas wielkich upałów, powinni mieć możliwość skrócenia czasu pracy, dłuższych i częstszych przerw, a także napoi i przestrzeni do regeneracji w chłodzie (np. kontenery wentylowane)