9 z 26
9. Akapit 1. Pytanie C....

9. Akapit 1. Pytanie C.
Akapit 2 Pytanie D.
Akapit 3. Pytanie A.

10. PFS

11. CE

10 z 26
12. "Emigracja wewnętrzna Wokulskiego": O rozstaniu z...

12. "Emigracja wewnętrzna Wokulskiego": O rozstaniu z Izabelą wycofuje się z życia publicznego, próba samobójcza, czyta poezję Mickiewicza, tajemnicze zniknięcie.
"Emigracja wewnętrzna Rzeckiego". Żyje w świecie marzeń, rozpamiętuje przeszłość (kult Napoleona), pisze pamiętnik.

11 z 26
13....

13.

Temat 1.

1. Teza: Wybory moralne człowieka decydują o jego późniejszym życiu, o jego postawie wobec świata i wobec drugiego człowieka.
2. Lub teza: Złe wybory prowadzą człowieka do upadku a dobre wybory inspirują do rozwoju.
Odwołanie do fragmentu: Jacek myślał o zemście na Stolniku, dlatego w afekcie go zabił; został okrzyknięty zdrajcą, a Rosjanie uznali go za sprzymierzeńca; magnaci po konfederacji targowickiej proponowali Jackowi wysokie urzędy i pieniądze, jak mówi bohater: Szatan sugerował przyjęcie zaszczytów; Jacek wybrał jednak emigrację i walkę u boku Napoleona; odwołanie do całości tekstu: Wybór drogi życiowej Jacka spowodował udział w wojnach napoleońskich, wstąpienie do zakonu Bernardynów i pracę emisariusza; w ten sposób chciał odpokutować zbrodnię i zasłużyć na przebaczenie; konsekwencje złego wyboru: miano zdrajcy, samotne życie, pozostawnienie Tadeusza na wychowanie bratu, życie pod przybraniem księdza Robaka; dobry wybór Jacka i praca na rzecz Ojczyzny doprowadziła do rehabilitacji już po jego śmierci; przykład Hrabiego: przyłączenie się do szlachty i ucieczka do Księstwa Warszawskiego spowodowała, że dawny kosmopolita zmienił się w patrotę i żołnierza; wybrany tekst kultury na przykład: "Antygona" Sofoklesa, "Makbet" Szekspira, "Zbrodnia i kara" Dostojewskiego, "Potop" Sienkiewicza, "Lalka" Prusa.


>>> TEMAT 2 na nastepnej stronie

12 z 26
Temat 2. Wariant 1...

Temat 2. Wariant 1
Teza: Podstawowa teza: Sztuka przynosi odpowiedź na pytanie o kondycję ludzką.
Analiza wskazanego fragmentu: Fragment powieści przedstawia stan emocjonalny Tomasza Judyma, na którym obraz Rybak zrobił duże wrażenie, wspomina on reakcję odbiorców obrazu w galerii (smutek, wzruszenie); Obraz sybolizuje zło, brzydotę świata, niesprawiedliwość społeczną, nędzę, niezwinione cierpnienie, krzywdę człowieka, a jednocześnie winę tych,którzy nie reagują na zło, a są jego świadkami (stąd płacz, smutek ludzi bogatych, ale nie reagujących na tę krzywdę). Obraz interpretowany jest też jako symbol ofiary Jezusa i idei miłosierdzia ewangelicznego; bohaterowie fragmentu powieści skłaniają Judyma do krytycznego wypowiedzenia się na temat obrazu; reakcje kobiet są różne (strach, wzruszenie, rumieniec na twarzy); odpowiedź na pytanie o kondycję ludzką może być pesymistyczna.

Wybrane teksty kultury: Można odwołać się do tej samej powieści, czyli, do rzeźby wenus z Milo, jako symbolu radości życia, klasycznych wartości, piękna, dobra, prawdy, symbolu świata salonów i ludzi bogatych - dla kontrastu z Rybakiem.

Pierwsza wersja dotyczy przedstawienia dzieł sztuki - na przykład obrazów i rzeźb:
Przykład: średniowieczne katedry symbolizujące wielkość Boga i małość człowieka, podporządkowanie się Bogu; renesansowe dzieła ukazujące piękno ciała, nagość, sceny obyczajowe jako potwierdzenie piękna świata; barokowe, martwe natury z przedmiotami codziennego użytku jako realizacja motywu marności ("Vanitas") - słaba kondycja człowieka, marność świata doczesnego. Romantyczne obrazy (morze, skały, ruiny, góry), jako moc natury, tajemniczość świata, którego człowiek jest częścią; sztuka impresjonistyczna i jej ulotność, chwilowość, jako wynik stanu duszy człowieka końca wieku XIX. Szutka ekspresjonistyczna wyrazem niepokojów człowieka przełomu wieków ( na przykład "Krzyk" Muncha). Twórczość Zdzisława Beksińskiego jako reakcja na zło świata. "Tłum" Magdaleny Abakanowicz (rozważania na temat kondycji człowieka XX wieku).

Wariant 2.
Teza: Podstawowa teza: Literatura jako jedna z dziedzin sztuki od zawsze odpowiadała na pytania dotyczące kondycji ludzkiej, pomagała zrozumieć decyzję człowieka i przekazywała wiedzę o nim.
Koncepcja sztuki dla sztuki i braku zaangażowania w sprawy społeczne, sztuka spełniająca wyłącznie cele estetyczne.
Wybrane utwory: "Dżuma" Albera Camusa (wybory moralne człowieka)
Opowiadania Tadeusza Borowskiego (człowiek zlagrowany, zredukowany)
"Inny świat" Grudzińskiego (człowiek złagrowany, a jednocześnie ukazanie heroizmu moralnego autora wśród przestępców).


>>>TEMAT 3 NA NASTĘPNEJ STRONIE

Pozostało jeszcze 13 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Nowe centrum logistyczne zapewni 600 miejsc pracy

Nowe centrum logistyczne zapewni 600 miejsc pracy

Wielkie nawałnice nad Małopolską. Burze, gradobicie, podtopienia i pożary od piorunów

AKTUALIZACJA
Wielkie nawałnice nad Małopolską. Burze, gradobicie, podtopienia i pożary od piorunów

Woda wdarła się do wsi na Raciborszczyźnie. To była koszmarna noc na Śląsku

NOWE FAKTY
Woda wdarła się do wsi na Raciborszczyźnie. To była koszmarna noc na Śląsku

Zobacz również

Szarpanina w Chojnicach podczas wiecu wyborczego Karola Nawrockiego

Szarpanina w Chojnicach podczas wiecu wyborczego Karola Nawrockiego

Wielkie nawałnice nad Małopolską. Burze, gradobicie, podtopienia i pożary od piorunów

AKTUALIZACJA
Wielkie nawałnice nad Małopolską. Burze, gradobicie, podtopienia i pożary od piorunów