
Kukułka
Łąki, lasy, okolice zbiorników wodnych to tereny, na których najczęściej przebywa kukułka. Jest jednym z ptaków, które nie łączą się w pary i mają wielu partnerów. Poza tym znane są z podrzucania swoich jaj, nie budują bowiem gniazd i swoich jaj nie wysiadują, ani nie opiekują się pisklętami. Pisklę kukułki wykluwa się wcześniej niż jej „przybrane rodzeństwo” i potrafi wypchnąć z gniazda jaja, a nawet młode pisklęta obcego gatunku.

Kuropatwa
„Kuropatwy najchętniej zamieszkują obszary trawiaste – łąki, pastwiska, ugory, obrzeża pól. Lubią też tereny porośnięte wszelkiego rodzaju „chwastami”, czyli dziką i zróżnicowaną roślinnością. Chętnie gniazdują na miedzach między polami. Te ptaki żyją głównie na ziemi – na niej zakładają gniazda (w wygrzebanych zagłębieniach) oraz nocują, najchętniej w kępach roślinności zapewniającej schronienie. Nie przywiązują się jednak do miejsc i nocują w różnych” – tłumaczy Katarzyna Laszczak w swoim artykule dla portalu regioDOM.

Sikora uboga
Chociaż w porównaniu z innymi sikorkami nie jest tak kolorowa, to wciąż jest bardzo uroczym ptaszkiem z czarną czapeczką i jasnym brzuszkiem. Osiadają w podmokłych lasach, parkach, sadach i ogrodach. Niezbyt dobrze lata, czasem zagląda do karmników, ale raczej unika zabudowań.