
Rycyk
„Podmokłe łąki oraz ekstensywnie wypasane pastwiska w dolinach rzek to typowe siedliska dla tego gatunku. Zajmuje również torfowiska niskie oraz turzycowiska. Nie spotkamy go ani na wysokoproduktywnych łąkach zarośniętych zwartym, jednorodnym łanem ani na terenach porośniętych krzewami czy drzewami. Unika sąsiedztwa dróg o dużym natężeniu ruchu. W lotach tokowych Rycyk wydaje z siebie melodyjne wysokie pokrzykiwania, które mogą być słyszalne nawet z odległości dwóch kilometrów. Gniazda i wodzonych piskląt broni hałaśliwymi krzykami"” - podaje Stowarzyszenie Jestem na pTAK!

Pokląskwa
Rozpoznać ją można po białej brwi i wąsie. Łatwo ją wypatrzeć, bo lubi przesiadywać na słupkach ogrodzeniowych pastwisk. Żyje na łąkach, ugorach i nieużytkach, na których znajduje się wysoka roślinność. Swoje gniazda wykopuje w ziemi, wybiera miejsca dobrze osłonięte, do tego dorzuca łodygi, liście i trawy. Je owady i pająki.

Jaskółka dymówka
W Polsce gniazdują trzy gatunki jaskółek lęgowych. Dymówkę, spotkamy najczęściej na wsi, w budynkach ze zwierzętami gospodarskimi, czyli w stajniach, chlewach i oborach. Jest też największą z jaskółek. Jest ciemna, z brązowym podgardlem i długimi sterówkami ogona.
- Zjadają zarówno komary, jak i muchy, tym samym przyczyniają się do tego, że mniej owadów nas drażni, ale co pewnie ważniejsze w ten sposób zmniejszają transmisje niektórych chorób na zwierzęta gospodarskie – podkreśla prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Czajka
„Czajka, ze swoim czarno-białym upierzeniem należy do najbardziej charakterystycznych ptasich mieszkańców polskiego krajobrazu rolniczego. Jest silnie związana z pastwiskami i podmokłymi łąkami w dolinach rzecznych. Przy braku optymalnych siedlisk przystępuje do lęgów na polach uprawnych, ugorach oraz na odsłoniętym dnie zbiorników wodnych. Dawniej czajki powracały z zimowisk z początkiem marca. Obecnie coraz częściej pojawiają się już w lutym lub nawet pod koniec stycznia, a niektóre podejmują próby zimowania w Polsce” - wyjaśnia Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.