
Nie do końca jasne są powody wycofywania się pustułki z krajobrazu rolniczego i być może działa tu łącznie wiele czynników. Zarastanie lub zamiana łąk na grunty orne prawdopodobnie powodują istotne zmniejszenie dostępności pożywienia. Niekorzystny może być również spadek liczebności wrony, której gniazda pustułka chętnie wykorzystuje do odbycia własnych lęgów - tłumaczy Komitet Ochrony Orłów.

Ze względu na preferowany pokarm, polując zawisają w powietrzu intensywnie łopocząc skrzydłami, po czym spadają na wypatrzonego gryzonia lub gada, zabijając go przy użyciu pazurów i wagi ciała. Nadwyżkę pożywienia gromadzą w pobliżu gniazda. Polują w promieniu kilku kilometrów od niego. Pustułka widzi w ultrafiolecie, co prawdopodobnie pozwala jej dostrzec świeże ślady moczu zostawione przez gryzonie, a następnie podążać ich tropem - wyjaśnia Stowarzyszenie Jestem na pTAK!

Co zrobić, jeśli znajdziemy pisklę np. na balkonie? Najlepiej nic, zostawić je tam, gdzie sobie leży. – Jeśli to pisklę, to pewnie para pustułek wykorzystała jako miejsce lęgu doniczkę na balkonie, albo inny pozostawiony pojemnik. Pisklęciem nikt nie zajmie się lepiej niż jego rodzice – tłumaczy prof. Piotr Tryjanowski.