5/12
Eukaliptusy mają kilka zadziwiających cech. Przede wszystkim...
fot. Ethel Aardvark (wikimedia.commons CC BY-SA 3.0)

Eukaliptus - drzewo ognia

Eukaliptusy mają kilka zadziwiających cech. Przede wszystkim – regularnie zrzucają korę, a nie liście. Poza tym ich liście ustawiają się krawędziami do słońca i niemal nie dają cienia. Jednak najdziwniejsze jest to, że do rozmnażania potrzebują ognia. Ich nasiona są otoczone twardą okrywą, która otwiera się dopiero pod wpływem wysokiej temperatury. Dlatego eukaliptusy najlepiej kiełkują po pożarze. Rośliny same „dbają" o zapewnienie odpowiednich warunków. Nagromadzony w drzewach olejek eukaliptusowy (ten sam, który używamy w kosmetyce i medycynie) jest niezwykle łatwopalny. Niewiele trzeba, żeby się zapalił (niekiedy nawet wybucha). Dodatkowo eukaliptusy bardzo wysuszają podłoże, co sprzyja rozprzestrzenianiu się pożaru, a strzępy kory przenoszą ogień.

licencja

6/12
Do trudnych warunków życia dobrze przystosowały się rośliny...
fot. TuJardinDesdeCero (pixabay.com)

Lithopsy - żywe kamienie

Do trudnych warunków życia dobrze przystosowały się rośliny zwane lithopsami. A rzeczywiście mają niełatwo. Rosną na bardzo suchych terenach Afryki południowej (m.in. w Namibii), dlatego gromadzą wodę. Ale przez to stają się łakomym kąskiem dla żyjących tam zwierząt. Zaczęły więc „udawać" kamienie, między którymi rosną. Ich liście mają obły, bulwiasty kształt i są pokryte wzorami, dzięki czemu do złudzenia przypominają okoliczne kamienie. Również ich kolory to raczej odcienie szarości i brązu niż zieleń. Raz do roku „kamienie" zakwitają. Można je uprawiać w doniczkach, jako rośliny pokojowe.

7/12
Mchy to dość specyficzna kategoria roślin. Nie wykształcają...
fot. Adege (pixabay.com)

Mchy - zimno-ciepło

Mchy to dość specyficzna kategoria roślin. Nie wykształcają one typowych liści, łodyg i korzeni, ale organy o podobnych funkcjach, za to innej budowie. Mchy są roślinami pionierskimi – zasiedlają skrajnie niegościnne tereny (np. skały) i dosłownie „przygotowują grunt" dla innych roślin.
Różne gatunki mchów to też rośliny, które potrafią przetrwać w skrajnie niskich oraz wysokich temperaturach. To właśnie one (wraz z porostami) rosną w strefie podbiegunowej, gdzie temperatury spadają poniżej minus 50ºC, ale zauważono je także w pobliżu gejzerów na Nowej Zelandii. Rekordzista (krzywoszczeć torfowa) rósł w podłożu o temperaturze plus 72ºC.

8/12
Oplątwy (Tillandsie) mają sporo różnych gatunków. Wśród nich...
fot. Sweetlouise (pixabay.com)

Oplątwy - powietrzne rośliny

Oplątwy (Tillandsie) mają sporo różnych gatunków. Wśród nich jest również sporo takich, które rosną „w powietrzu". Niemal nie mają korzeni, a potrzebną do życia wilgoć, czerpią przez liście. Różne ich gatunki mogą się rosnąć w przeróżnych warunkach – od lasów tropikalnych po pustynie. Często „sadowią" się na gałęziach drzew, ale też na skałach, piaskach, na nawet dachach i kablach telefonicznych. W zależności od gatunku mają żywo zielony kolor liści lub są niemal srebrnoszare. Wytwarzają też zaskakująco kolorowe kwiaty. Tillandsie stały się ostatnio popularne jako rośliny ozdobne.

Pozostały jeszcze 4 zdjęcia.

Polecamy

W Katowicach PiS zbierał podpisy pod obywatelskim projektem ustawy „Stop podwyżkom”

W Katowicach PiS zbierał podpisy pod obywatelskim projektem ustawy „Stop podwyżkom”

Karetka na sygnale zderzyła się z autem. Są ranni

Karetka na sygnale zderzyła się z autem. Są ranni

Nadchodzi nowe rozszerzenie do kart Pokemon. Zobacz nowości w dodatku Shrouded Fable

Nadchodzi nowe rozszerzenie do kart Pokemon. Zobacz nowości w dodatku Shrouded Fable

Zobacz również

Trawa nie chce rosnąć w cieniu? Nie przejmuj się nią, tylko posadź te rośliny

Trawa nie chce rosnąć w cieniu? Nie przejmuj się nią, tylko posadź te rośliny

Toyota Yaris Cross 2024. Teraz już tylko z hybrydami

Toyota Yaris Cross 2024. Teraz już tylko z hybrydami