
Tak wyglądał w tym czasie Stary Rynek w czerwcu 1966 roku. Płyta Rynku nie była jeszcze wówczas wyłączona z ruchu kołowego, swobodnie parkowały tutaj samochody i ciężarówki.

12 czerwca 1966 roku rozpoczęły się jubileuszowe XXXV Międzynarodowe Targi Poznańskie, wzięło w nich udział 2300 wystawców krajowych i 2800 zagranicznych z 50 krajów. Targi odwiedzało 450 tysięcy osób.

Ulica św. Marcin w kierunku wschodnim, po lewej, tuż za Pałacem Kultury (obecnie Centrum Kultury „Zamek”) widoczny jest najważniejszy gmach w mieście, czyli siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Przez poznaniaków nazywany był „Białym Domem”, ponieważ elewacje budynku obłożone były jasnymi wapiennymi płytkami.

W niedzielę, 17 kwietnia na placu Mickiewicza odbyła się manifestacja związana z oficjalnymi obchodami 1000-lecia Państwa Polskiego. Przybyli na nią przedstawiciele najwyższych władze: I Sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka, premier Józef Cyrankiewicz i marszałek Polski Marian Spychalski. Miasto i województwo reprezentowali I Sekretarz KW PZPR Jan Szydlak i przewodniczący Prezydium Rady Narodowej Miasta Poznania Jerzy Kusiak.