
Palmy w Dubaju
Palma Jumeirah u wybrzeży Dubaju to budowana od 2001 roku sztuczna wyspa w kształcie palmy pełna hoteli i luksusowych osiedli. Domy wykupiło tu wiele znanych osób, m.in. David Beckham. Budowa wyspy spowodowała jednak ogromne szkody ekologiczne w regionie, a samej wyspie nieustannie zagraża erozja, której zapobieganie jest bardzo kosztowne.
Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/deed.pl

Morze Saharyjskie
Jak wykorzystać piaszczyste pustkowie Sahary? Zalać je wodami oceanu i przekształcić pustynię w sztuczną zatokę. Ten zrodzony w XIX wieku pomysł miał umożliwić docieranie drogą morską w głąb Afryki oraz zmienić tamtejszy klimat na bardziej sprzyjający rolnictwu. Do realizacji projektu przymierzano się wielokrotnie (ostatnio w 2018 roku), jednak za każdym razem okazywał się za drogi.

Volkshalle – gigantyczny pałac Hitlera
Ten obrazujący potęgę III Rzeszy budynek został zaprojektowany przez Alberta Speera na podstawie szkiców samego Adolfa Hitlera. Zdolną pomieścić 180 tys. ludzi halę w Berlinie miała wieńczyć szeroka na 250 m i wysoka na 290 m kopuła. Pałac byłby tak wielki, że miałby własny mikroklimat. O losach projektu przesądziła jednak przegrana Niemiec w drugiej wojnie światowej.
Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Luna Ring – energia z Księżyca
Po tsunami w 2011 r., które uszkodziło elektrownię atomową w Fukushimie, Japończycy zaczęli zastanawiać się nad innymi potencjalnymi źródłami energii. Firma Shimizu Corporation zaproponowała wtedy zbudowanie Luna Ring: pierścienia specjalnych urządzeń umieszczonych na równiku Księżyca, które zbierałyby energię słoneczną i przekazywały ją na Ziemię za pomocą mikrofal i laserów. Na przeszkodzie realizacji projektu stają jednak poważne trudności techniczne i ogromne koszty.