
Specjaliści pilnie poszukiwani. Spawdź, ile można zarobić
Kto i gdzie najwięcej ostatnio rekrutował? Jak na tle innych wypadł Dolny Śląsk, a także jacy specjaliści byli najbardziej poszukiwani i na jakie zarobki mogą liczyć? Tutaj znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

Od kilku lat dynamicznie rośnie liczba ofert pracy
W raporcie „Rynek pracy specjalistów 2019. Kogo szukali pracodawcy” opracowanym przez przedstawicieli portalu pracuj.pl, oprócz danych o branżach i województwach znalazły się też porównania pod kątem zainteresowania ze strony pracodawców poszczególnymi specjalizacjami.
Z raportu wynika, że w I półroczu 2019 firmy zamieściły na portalu pracuj.pl ponad 295 tysięcy ofert pracy czyli o prawie 1,5 proc. ogłoszeń więcej, niż przed rokiem. To historyczny rekord w tym okresie. Jeszcze cztery lata temu w tym samym okresie pracodawcy zamieścili na portalu aż o 38 proc. ogłoszeń mniej. W ostatnim czasie widać też jednak pewną stabilizację jeżeli chodzi o liczbę ofert.
Kto i gdzie najwięcej ostatnio rekrutował? Jak na tle innych wypadł Dolny Śląsk, a także jacy specjaliści byli najbardziej poszukiwani i na jaki zarobki mogą liczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie na kolejnych stronach.

Udział wojewóztw w liczbie ofert pracy zamieszczonych przez firmy. Dolny Śląsk w czołówce
Bez wątpienia zdecydowanym liderem pod względem liczby ofert pozostało woj. mazowieckie - pochodziło z niego 24 proc. ogłoszeń (72 082 ofert) na pracuj.pl w I półroczu 2019. Jednak na drugim miejscu mamy woj. dolnośląskie - pochodziła z niego co dziesiąta oferta (30 884).
Nieco gorzej jest, ale tam też pracy nie brakuje na Śląsku (9 proc. i 27 769 ofert), w Małopolsce (9 proc. i 27 673) oraz w Wielkopolsce (9 proc. i 25 506). Warto odkreślić, że największy wzrost liczby ofert został odnotowany w woj. śląskim (o 8 proc.).

Województwa w których przypadło najwięcej ogłoszeń na 1000 mieszkańców
Ciekawe dane przynosi zestawienie województw pod względem liczby ofert przypadającej na mieszkańca. Dwa pierwsze miejsca pozostają bez zmian i zajmują je woj. mazowieckie z 13 ofertami przypadającymi na 1000 mieszkańców oraz dolnośląskie z 11 ofertami. Na sporą liczbę ogłoszeń mogą też liczyć mieszkańcy woj. pomorskiego (9 ofert na 1000 osób), które pod względem ogólnej liczby ofert znajduje się dopiero na szóstym miejscu. Na kolejnym miejscu jest Wielkopolska.