
Zgodnie z nowojorską tradycją w środę 29 listopada tysiące kolorowych diod LED rozświetliło choinkę w Rockefeller Center na Manhattanie. Mimo zimnej pogody wydarzenie ściągnęło jak zwykle tłumy ludzi z całego świata. Niektórzy przez kilka godzin czekali, zanim zapłonęło 50 tys. światełek na świerku norweskim o wysokości ok. 25 m, ważącym blisko 12 ton. Bożonarodzeniowe drzewko zdobi też 2,7-metrowa gwiazda Swarovskiego, pokryta 3 mln kryształów i ważąca niemal pół tony. Świerk przetransportowano na Manhattan z odległej o ponad 300 km miejscowości Vestal w stanie Nowy Jork.

Świąteczne drzewko zawitało również do Białego Domu. Oficjalna choinka Bożonarodzeniowa z tradycją i dumą prezentuje się w Niebieskim Gabinecie, jednym z trzech owalnych pomieszczeń rezydencji prezydenta Stanów Zjednoczonych. Tegoroczna choinka to ponad 5-metrowa jodła Frasera pochodząca ze stanu Karolina Północna. Pnie się od podłogi do sufitu, pięknie wypełniając przestrzeń. Co roku żyrandol w Niebieskim Gabinecie jest demontowany, aby pomieścić pełną wysokość świątecznej choinki. Wśród dekoracji znajdziemy krajobrazy i widoki z całego kraju. Wszystko ożywiają jasne kolory i trójwymiarowe elementy, a uwagę gości z pewnością przyciągnie magicznie przemykająca przez podstawę choinki reprodukcja zabytkowego pociągu pasażerskiego, która została udostępniona przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei.

Klimat świąt Bożego Narodzenia zawitał także na Downing Street 10 w Londynie, gdzie mieści się siedziba premiera Wielkiej Brytanii. Szef rządu Rishi Sunak i jego żona Akshata Murty uroczyście włączyli lampki choinkowe, czemu przyglądali się licznie zebrani goście. Stojąc pod numerem 10 obok swojej żony pan Sunak zażartował: "Jako premier muszę powiedzieć, że byłoby bardzo miło, gdyby w pewnych chwilach można było tak wszystko rozjaśnić przez jedno kliknięcie przyciskim". Podczas wydarzenia Downing Street zamieniło się w jarmark bożonarodzeniowy ze stoiskami wielu brytyjskich firm prezentujących swoje produkty. Goście delektowali się także jedzeniem i napojami oferowanymi przez firmy z całej Wielkiej Brytanii. Po odliczeniu do włączenia świątecznych iluminacji premier i pani Murty odwiedzili stragany i rozmawiali z gośćmi.

W sobotę 9 grudnia na Placu Świętego Piotra w Watykanie odsłonięto szopkę i zapalono światła na choince. Tegoroczna szopka nawiązuje do pierwszej, jaka powstała we włoskim miasteczku Greccio koło Rieti 800 lat temu z inicjatywy świętego Franciszka z Asyżu. Świerk przywieziony został z miejscowości Macra koło Cuneo w Piemoncie, w której mieszka 48 osób. Drzewko, jak wyjaśniono, ma ponad 50 lat i było przeznaczone do wycinki z powodów bezpieczeństwa. Udekorowano je szarotkami alpejskimi. Po ceremonii na kolację w kolumnadzie Berniniego zaproszono 150 bezdomnych i ubogich. Wydarzenie to przygotowała między innymi Dykasteria do spraw Posługi Miłosierdzia, której prefektem jest kardynał Konrad Krajewski. Zwyczaj ustawiania szopki i choinki przed bazyliką watykańską wprowadził św. Jan Paweł II w 1982 roku.